• انتشار: 22 سپتامبر 2016
  • ساعت: 19:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13556
پرینت

اعلامیه مشترک شورای عالی صلح و حزب اسلامی حکمتیار پس از امضای معاهده صلح

پس از ماه ها تلاش و مذاکره میان نمایندگان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و دولت افغانستان، امروز پنجشنبه این معاهده صلح میان نمایندگان طرفین در حضور رسانه ها به امضا رسید.

لازم به ذکر است که این توافق نامه صلح پس از تقریبا دو سال تلاش و مذاکره به امضاء می رسد.

رئیس شورای عالی صلح کشور در مراسم امضای توافق نامه صلح با حزب اسلامی اظهار امیدواری کرد که دیگر گروه های شورشی نیز حزب اسلامی را الگو قرار داده و به پروسه صلح دولت افغانستان بپیوندند.

گفتنی است که این معاهده صلح، اولین معاهده صلحی است که دولت افغانستان پس از ۱۵ سال به امضا رسانده است.

گلبدین حکمتیار در سال ۲۰۰۳ به عنوان تروریست جهانی از سوی آمریکا شناخته شد و در همان سال نیز، سازمان ملل هم وی را تروریست جهانی عنوان کرد.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور از جانب دولت افغانستان و محمد امین کریم از جانب حزب اسلامی حکمتیار این معاهده صلح را امضا کردند.

گفتنی است سند معاهده صلح پس از امضای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نافذ خواهد بود.

پس از امضای ای توافقنامه، طرفین اعلامیه مشترکی صادر کردند که در زیر می توانید آن را مطالعه کنید.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اعلامیۀ مشترک هیئت های مذاکره کنندۀ

دولت جمهوری اسلامی افغانستان و حزب اسلامی افغانستان

دربارۀ امضاء موافقتنامۀ صلح

میزان ۱۳۹۵- کابل

با پیروی از آیۀ کریمۀ ((والصلح الخیر)) و با میانجیگری شورای عالی صلح، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و حزب اسلامی افغانستان در حدود دو سال قبل هیئت هایی را برای مذاکره روی امکان دستیابی به توافق در زمینه صلح موظف نمودند.

هیئت های فوق الذکر که منبعد از آنان بحیث (طرفین) یاد خواهد شد، مذاکرات خویش را در روشنایی احکام دین مبین اسلام ، وفاداری و رجحان منافع ملی افغانستان، باور به دفاع مشترک از اصل های؛ استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی وطن واحد مان افغانستان و اعتقاد به امکان رسیدن به صلح پایدار و عدالت اجتماعی از طریق مفاهمه و گفتگو انجام دادند.

مذاکرات طرفین در فضای ارادۀ مستحکم سیاسی، حوصله مندی، صداقت، صراحت لهجه و اعتماد متقابل صورت گرفت.

طرفین جریان پیشرفت مذاکرات را بطور دوامدار به آگاهی رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و حزب اسلامی افغانستان رسانیده و همواره از هدایات مدبرانه و صلح پرورانۀ ایشان برخوردار بوده اند.

بدین ترتیبب هیئت های مذاکره کنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان و حزب اسلامی افغانستان، امروز با شکرگزاری به درگاه خداوند منان (ج)، با اتفاق نظر دربارۀ محتویات موافقتنامه و باکمال مسرت و سربلندی اعلام می دارند که:

۱. پروسۀ مذاکرات برای تسوید موافقتنامۀ صلح میان طرفین به شکل موفقانه به پایان رسیده است.

۲. مسودۀ موافقتنامۀ صلح که حاصل مذاکرات ثمربخش و تواٌم با حسن نیت میباشد، امروز، در حضورداشت رهبری شورای عالی صلح، توسط هیئت های مذاکره کنندۀ طرفین به امضا رسید.

۳. متن موافقتنامۀ صلح پس از امضاء جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و جناب عالیقدر گلبدین حکمتیار امیر حزب اسلامی افغانستان رسماً نافذ میگردد.

۴. طرفین متعهد هستند که با درنظر داشت نیاز مبرم کشور به صلح و ثبات و با احترام به آرزوی کافۀ ملت افغانستان برای صلح، روند انفاذ و اجرایی شدن موافقتنامه را در اسرع زمان ممکن انجام دهند.

۵. طرفین از تلاش های مؤثر همه گروه های سیاسی، جامعۀ بین المللی مخصوصاً کشور های عضوء دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، نماینده گی های دیپلوماتیک خارجی مقیم کابل، رهبری شورای عالی صلح و خاصتاً جناب عالیقدر پیر سید احمد گیلانی رئیس این شورا در جهت تسهیل امضاء این موافقتنامه و همچنان شخصیت ها و گروه هایی که در راستای خلق ابتکارات صلح پرورانۀ بین الافغانی و ایجاد زنده گی مسالمت آمیز بین همۀ مردم افغانستان، پیشرفت گفتگوهای صلح و عملی شدن تعهدات متقابل تلاش نموده اند، سپاسگزاری می نمایند.

۶. طرفین از گروه هایی که بر ادامۀ جنگ تاکید دارند، تقاضا می نمایند تا با الهام از موفقیت این گفتگوها، معضلات سیاسی شان را از راه مذاکره حل نمایند.

۷. طرفین امیدوار هستند که سازمان ملل متحد، اتحادیۀ اروپا، سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، کشورهای منطقه و سایر نهادهای بین المللی پس از امضای موافقتنامۀ صلح، از آن قاطعانه پشتیبانی نمایند تا روند تامین صلح و ثبات در افغانستان وارد صفحۀ جدید و امید بخش برای مردم افغانستان گردد.

۸. در اولین نشست خود رهبران دو طرف در رابطه به مفاد همه ماده های توافقنامه به خصوص ماده های ۴، ۸، ۱۳ و ۱۸ بحث مفصل خواهند کرد.

و من الله التوفیق”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.