سیاست

اعلامیه مشترک امریکا و اروپا پس از سفر هیات طالبان به ناروی

نمایندگان ویژه امریکا و اروپا برای افغانستان پس از دیدار با هیات طالبان در ناروی در یک اعلامیه مشترک گفتند که این سفر به هیچ عنوان به معنای مشروعیت دهی و رسمیت به طالبان نمی باشد.

در این اعلامیه که توسط وزارت خارجه ناروی منتشر شده، آمده است نمایندگان ویژه اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، انگلیس و امریکا برای افغانستان به تاریخ ۲۴ جنوری (دوشنبه ۴ دلو) با یکدیگر در مورد وضعیت افغانستان دیدار کرده و جلساتی نیز با هیات طالبان و نمایندگان از جامعه مدنی افغانستان داشتند.

نمایندگان کشورهای غربی بر گسترش کمک های بشردوستانه و ارسال فوری آنها و توجه به برداشتن موانع در این راستا تاکید کردند.

آنها همچنین بر حفظ و احترام به حقوق بشر و تشکیل نظام سیاسی فراگیر و انتخابی برای صلح و ثبات آینده افغانستان تاکید ورزیدند.

این نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از طالبان خواستند تا بازداشت های خودسرانه به شمول بازداشت اخیر فعالان زن، ناپدید کردن اجباری افراد، سرکوب رسانه ها، کشتارهای فراقانونی، شکنجه و ممنوعیت زنان از تحصیل، کار و مسافرت بدون محرم شرعی را متوقف کنند.

آنها همچنین از وعده طالبان مبنی بر اجازه یافتن دختران در تمامی سطوح تحصیلی برای ادامه تحصیل در فصل بهار استقبال کرده و از طالبان خواستند تا آمادگی های مالی و تخنیکی لازم را در این خصوص روی دست بگیرند تا این وعده عملی گردد.

در اعلامیه همچنین بر توقع جامعه جهانی از طالبان برای مبارزه علیه تروریسم و قاچاق مواد مخدر نیز اشاره شده است.  

این نمایندگان تاکید کردند که دعوت طالبان به ناروی و دیدار با آنها به هیچ عنوان به معنای مشروعیت بخشی و رسمیت دادن به آنها نمی باشد.

آنها همچنین گفتند که با گسترش عملیات های امدادرسانی خود برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد و خدمات اجتماعی افغانستان تلاش خواهند کرد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. مشروعست بخشیدن و اجازه دادن حکمروایی برای طالبان یک ظلم و جفای تاریخی و نا بخشیدنی برای ملت افغانستان که صدها دانشجو صدها داکتر تجار و هزاران شهروند بیگناه افغانستان توسط همین طالبان افراطی و تروریزم مظلومانه کشته شدن اما حالا این انسان نماها قصد حکمت کردن بالای مردم را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا