اجتماعیِتیتر یک

اعطای پناهندگی به دانش شرم آور است، او هیچ ارتباطی با نیوزیلند نداشت

اعطای پناهندگی به سرور دانش، معاون دوم پیشین رئیس جمهور اسبق و فراری افغانستان، از سوی نیوزیلند با برخی واکنش های شهروندان و اعضای پیشین نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان روبرو شده است.

یکی از شهروندان افغان که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی با واحد خدمات ویژه هوایی ارتش نیوزیلند در کابل کار کرده گفت افغان هایی که با ارتش نیوزیلند کار کرده اند می بایست در اولویت اعطای پناهندگی قرار می گرفتند نه افرادی مثل دانش که در سقوط دولت پیشین نقش داشته اند.

این شهروند افغان افزود:«بسیار شرم آور است که شخصی از رهبری فاسد دولت پیشین که هیچ ارتباطی با نیوزیلند نداشته پناهندگی این کشور را دریافت می کند در حالیکه افرادی که به طور مستقیم ارتش این کشور در افغانستان را حمایت کرده اند پشت سر رها شده اند.»

سرور دانش قبلا به ترکیه گریخته بود جایش امن بود و درک اینکه چرا پول مالیات دهندگان نیوزیلندی باید صرف دانش و اعضای خانواده اش برای شروع یک زندگی تازه در این کشور شود، سخت می باشد.

دیگر افغان های همکار با ارتش نیوزیلند در افغانستان نیز به «Stuff» گفتند دگروال عبدالغفار هوتک، افسر پیشین ارتش افغانستان، که توسط نیوزیلند آموزش داده شده و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ با ارتش این کشور همکاری داشت و به تازگی توسط طالبان کشته شد، می بایست در اولویت پناهندگی قرار می گرفت.  

یکی از این افغان ها گفت دگروال هوتک یک افسر بسیار حرفه ای، صادق و سرشناس بود و با ارتش نیوزیلند کار کرده بود.

وی افزود شرم آور و بی احترامی ست که سرور دانش و خانواده اش پناهندگی می گیرند اما دگروال هوتک کشته می شود.

توایفورد، نماینده پارلمان نیوزیلند، اما فعالیت های دانش در زمینه حقوق بشر را دلیل اعطای پناهندگی به وی و خانواده اش عنوان می کنند.

به گفته این مقامات نیوزیلند به دو صد شهروند افغان به شمول «قاضی های زن، خبرنگاران، فعالین حقوق بشر، رهبران سازمان ها و فعالین حقوق زنان  که در معرض خطر شدید از سوی طالبان بوده اند پناهندگی داده است و سرور دانش هم از جمله سیاسیون برجسته ای بوده که از حقوق بشر دفاع کرده است.

توایفورد تاکید کرد افغان هایی که نیوزیلند از آنها حمایت کرده از یک کشور سوم که ویزایی برای ماندن در آنجا نداشته اند، صورت گرفته است.

قابل ذکر است سرور دانش، معاون دوم پیشین رئیس جمهور اسبق افغانستان، و سیزده عضو خانواده اش به تازگی به نیوزیلند پناهنده شدند. گفته می شود سرور دانش، همسرش، دو پسر و سه دخترش به اضافه دو نامزد دو دخترش و نامزد یکی از پسرانش از سوی کشور نیوزیلند پذیرفته شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا