• انتشار: 2 اکتبر 2016
  • ساعت: 00:29
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 13857
پرینت

اعضای گروه داعش با کالای مبدل زنانه از ولایت ننگرهار فرار می کنند

مقامات نظامی آمریکایی در افغانستان می گویند که اعضای گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار با کالای مبدل زنانه و در قالب غیرنظامیان از عملیات ضد تروریزم دولت و نیروهای آمریکایی فرار می کنند.

مقامات نظامیان آمریکایی امروز (شنبه) در بیانیه ای گفتند اعضای گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار در قالب غیرنظامیان و با کالای مبدل زنانه از عملیات نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکایی ها فرار می کنند.

لازم به ذکر است که این گفته ها در حالی از سوی این مقامات نظامیان آمریکایی مطرح می گردد، که روز چهارشنبه گزارش هایی منتشر شد، مبنی بر اینکه یک هواپیمای بدون سرنشین نیروهای آمریکایی در حمله ای ۱۵ غیر نظامی را در ولایت ننگرهار هدف قرار داده و کشتند.

در پی این گزارش، انتقادها و واکنش های بسیاری از سوی مردم و جامعه بین المللی مطرح شد. وزارت دفاع ملی بلافاصله با صدور بیانیه به نقل از دولت وزیری سخنگوی این وزارت نوشت، که این وزارت تحقیقات اش را در زمینه آغاز کرده است و به زودی نتایج آن را در اختیار رسانه ها قرار خواهد داد.

گفته می شود در این رویداد، ۱۵ غیرنظامی کشته شده و ۱۳ تن دیگر زخمی شدند.

از سویی دیگر، پس از اینکه حضور گروه داعش در کشور به صورت رسمی اعلام شد، نیروهای امنیتی با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی اوایل سال جاری خورشیدی عملیات شان را علیه مواضع این گروه تروریستی در ولایت ننگرهار شروع کردند.

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هفته گذشته به خبرنگاران گفت که پس از راه اندازی این عملیات علیه این گروه، شمار جنگجویان داعش از ۳ هزار نفر به ۱۲۰۰ یا ۱۳۰۰ تن کاهش یافته است.

اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان خود را شعبه خراسان گروه داعش می نامند.

در بیانیه امروز نیروهای آمریکایی در افغانستان آمده است:

“گروه داعش در افغانستان مردان، زنان و کودکان بی گناه را قتل عام میکنند. این گروه با قرار دادن خودشان میان غیرنظامیان و یا استفاده از کالای مبدل زنانه، زندگی غیرنظامیان را به خطر می اندازد. ما همواره اعلام کرده ایم که اعضای این گروه را در هر جایی که باشند هدف قرار می دهیم، تا از این رو بتوانیم عملیات های این گروه را مختل سازیم، و از غیرنظامیان بی گناه حفاظت کنیم.”

بیانیه می افزاید:

شرکای افغان ما، بخصوص نیروهای ویژه افغانستان بسیار با دقت در زمینه خنثی سازی فعالیت های داعش در ولایت ننگرهار کار کرده اند، و ما نیز در کنار این نیروها از تلاش هایشان حمایت می کنیم. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به طور چشمگیری حضور داعش را کاهش داده اند و تلفات سنگینی را به این گروه وارد کرده اند. بر علاوه، نیروهای ما موفق به کشتن فرمانده کل گروه داعش در افغانستان «حافظ سعید» شدند.”

لازم به ذکر است که نظامیان آمریکایی در افغانستان با وجود این بیانیه امروز مبنی بر اینکه اعضای گروه داعش بعضا با کالای مبدل زنانه از منطقه می گریزند، و شاید گزارشی که چند روز پیش منتشر شد که چندین غیرنظامی در حمله یک هواپیمای بی سرنشین نیروهای آمریکایی کشته شدند، همان اعضای داعش بودند، می گویند: آنها در حال تحقیق همه جانبه بر روی این رویداد هستند.

بیانیه می نویسد:

“نمی خواهیم در حال حاضر در خصوص جزئیات عملیات ضد تروریستی که در ۷ میزان در ولایت ننگرهار انجام دادیم صحبت کنیم، زیرا همچنان همه ابعاد این عملیات را بررسی می کنیم. ما در عملیات هایمان تمامی اقدامات لازم را در نظر می گیریم تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.