• انتشار: 4 سپتامبر 2019
  • ساعت: 00:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37381
پرینت

اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی به زندان محکوم شدند

محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، رییس کمیسیون انتخابات و رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را به همراه هشت تن دیگر از اعضای مهم این نهادها به پنج سال زندان محکوم کرد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات بود و عبدالعزیز آریایی هم ریاست کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را برعهده داشت.

این عده در ارتباط با نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر که نتایج آن با تاخیر چندین ماهه اعلام شد، مقصر شناخته شده‌اند. نخستین جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده این متهمان روز گذشته برگزار شد.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل کشور به رسانه‌ها گفت این کمیشنران متهم به کم‌کاری، سوءاستفاده از صلاحیت و اضافه کردن آرای انتخابات پارلمانی افغانستان اند.

آقای رسولی گفت:«این کمیشنران پیشین به شمول رییس‌های شان به اتهام کم کردن و اضافه کردن آرا، سوءاستفاده صلاحیت‌های وظیفه‌ای و تغییر آوردن در اسناد به مدت پنچ-پنچ سال زندان محکوم به مجازات شدند.»

سخنگوی دادستانی کل می‌گوید این حکم نهایی نیست و کمینشران می‌توانند استیناف خواهی کنند.

عبدالعزیز آریایی، حمیرا حقمل، عبدالبصیر فایز، عبدالبدیع صیاد، وسیمه بادغیسی، معاذالله دولتی، رفیع‌الله بیدار، عبدالقادر قریشی، ملیحه حسن و حفیظ‌ الله هاشمی شامل کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی اند که توسط محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی افغانستان به زندان محکوم شده اند.

دستگیر هدایت و علی رضا روحانی، دو کمیشنر پیشین کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از سوی این محکمه بی‌گناه شناخته شده اند.

محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با افساد اداری، همچنان احمد شاه زمانزی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات و سید ابراهیم سادات، مسوول پیشین تکنالوژی و معلوماتی این کمیسیون را نیز بی‌گناه اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.