• انتشار: 17 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:37
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37805
پرینت

اعضای پیشین طالبان خواستار شروع دوباره مذاکرات صلح با امریکا شدند

شماری از اعضای پیشین گروه طالبان خواهان از سرگیری مذاکرات صلح میان امریکا و این گروه شده و می‌گویند مردم افغانستان دیگر تحمیل ادامه جنگ را ندارند.

شورای عالی راه نجات افغانستان که از سوی شماری از اعضای پیشین گروه طالبان رهبری می‌شود امروز سه‌شنبه (۲۶ سنبله) در یک نشست خبری در کابل، مقام‌های امریکایی‌ را به عهد شکنی متهم کرد.

 سید اکبر آغا، رییس شورای عالی راه نجات افغانستان و از اعضای پیشین گروه طالبان گفت:”جنگ امریکا و طالبان از سوی امریکایی‌ها آغاز شد و حالا هم امریکایی‌ها نمی‌خواهند این جنگ خاتمه پیدا کند.”

وی مقام‌های امریکایی را به پیمان شکنی متهم کرده گفت:” رییس جمهوری امریکا با بی‌شرمی بدون احترام به توقف انسان کشی در افغانستان، ۹ دور مذاکرات را با یک تویت خود باطل اعلام می‌کند.”

رییس شورای عالی راه نجات افغانستان، دلیل لغو مذاکرت صلح از سوی ترامپ را اختلافات جدی میان سیاست مداران امریکایی عنوان کرده گفت:” امریکایی‌ها آغازگر جنگ در افغانستان بودند و این جنگ نیز باید با مذاکرات با آنها خاتمه پیدا کند.”

سید اکبر آغا گفت، مردم افغانستان تشنه صلح اند وهمچنان طالبان نیز خواهان ادامه مذاکرات و تامین صلح با مکانیزمی اسلامی در افغانستان است در این قسمت طالبان ملامت نیستند بلکه امریکایی‌ها خودخواهی می‌کنند.

رییس شورای عالی راه نجات افغانستان گفت:”مقامات امریکایی‌ به احترام به مردم افغانستان باید مذاکرات صلح با طالبان را از سر بگیرد تا جنگ و انسان کشی در افغانستان خاتمه پیدا کند.”

وی با بیان اینکه جنگ امریکایی‌ها با طالبان راه حل نظامی ندارد گفت:” طالبان خواهان آغاز مذاکرات با مکانیزمی اسلامی اند و امریکایی‌ها هم  باید این مذاکرات از سر بگیرند.”

درهمین حال مولوی صدیقی یکی دیگر از اعضای پیشین گروه طالبان گفت:”مساله لغو مذاکرات از سوی امریکایی‌ها ادامه جنگ و ترور نیست بلکه آنها با خودخواهی شان مسلمین و افغانها را به مسخره می‌گیرند.”

وی بیان داشت، تنها راه حل افغانستان حفظ وحدت و همدیگر پذیری افغانهاست که می‌تواند با این اصل دست متجاوزان را از خاک و سرنوشت شان کوتاه کند.

این در حالی است که شیرمحمد عباس استانکزی، رییس هیئت مذاکره کننده طالبان در قطر نیز از دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا خواسته که گفتگوهای صلح را دوباره از سرگیرد.

وی گفته است که پس از امضاء توافقنامه صلح با امریکا، این گروه آماده برقراری آتش بس با امریکا است.

نمایندگان شورای ملی نیز در نشست روز گذشته شان( دوشنبه ۲۵ سنبله) از تشدید جنگ و ناآرامی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور انتقاد کرده و خواهان از سرگیری مذاکرات و اعلام آتش بس از سوی طرفین درگیر جنگ شدند.

طالبان و امریکا در آستانه امضاء توافقنامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن ۱۲ نفر به شمول یک سرباز امریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان “مرده” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.