سیاست

اعضای مجلس به اظهارات جان کری واکنش تندی نشان دادند

اعضای مجلس نمایندگان در واکنش تند خود به اظهارات جان کری گفتند که این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مداخلت مستقیم در امور داخلی افغانستان می باشد.

لازم به ذکر است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یک سفر از پیش تعیین نشده روز شنبه وارد کابل شد و پس از دیدار با برخی مقامات کشور اظهار کرد که مشروعیت دولت وحدت ملی افغانستان تا پایان ۵ سالگی آن است و هیچ قید و شرطی به باطل شدن این توافقنامه سیاسی نمی انجامد.

گفته می شود قرار بود جان کری در این سفر خود تنها حمایت ایالات متحده آمریکا از دولت وحدت ملی افغانستان را اعلام کند، که اما این سخنان آقای کری مصادف با شرایط دشوار افغانستان شد.

به باور کارشناسان امور هم اکنون افغانستان در شرایط دشواری به سر می برد، زیرا گروه های مختلف شورشی در کشور حضور دارند و همواره علاوه بر درگیری با نیروهای امنیتی، با یکدیگر نیز درگیر هستند، اقتصاد کشور به شدت ضعیف شده و شورشیان طالبان نسبت به هر زمان دیگری از زمان سقوطشان قوی تر شده اند.

جان کری در حالی سخن از مشروعیت دولت وحدت ملی تا پایان ۵ سالگی آن می زند، که بسیاری از شهروندان افغان و اعضای مجلس نمایندگان منتظر برگزاری لویه جرگه و یا مجمع ویژه هستند تا در خصوص آینده دولت تصمیم گیری شود.

شماری از نمایندگان مجلس می گویند که توافقنامه سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی خلاف قانون اساسی کشور بود و با این وجود بسیاری از موارد این توافقنامه تاکنون توسط رهبران دولت وحدت ملی اجرایی نشده است.

نیلوفر ابراهیمی نماینده مردم بدخشان در مجلس گفت اظهارات جان کری نسبت به ادامه دولت وحدت ملی افغانستان بار دیگر نشان داد که افغانستان در اداره امور خود هیچ استقلالی ندارد.

این سخنان برخی نماینده های مجلس اما در حالی مطرح می شود که برخی دیگر از این نمایندگان نسبت به سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کشور اظهار خوش بینی می کنند و می گویند سوای نتایج خوب سفر کری به کشور، سران دولت وحدت ملی باید توافقنامه های سیاسی خود را نیز اجرایی کنند.

ظاهر سعادت نماینده مردم پنجشیر می گوید اظهارات جان کری نتایج مثبتی را نیز بدنبال دارد. بطور مثال، این نشان میدهد که آمریکا به حمایت خود از افغانستان و تجهیز نیروهای امنیتی کشور در طولانی مدت ادامه میدهد.

آقای سعادت همچنین می گوید دولت وحدت ملی اما باید مفاد توافقنامه سیاسی خود را از جمله برگزاری لویه جرگه، آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه های الکترونیکی هر چه زودتر اجرایی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا