• انتشار: 7 می 2019
  • ساعت: 13:49
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 34408
پرینت

اعضای شورای ولایتی فراه: صلح، درآمدهای طالبان از مواد مخدر را با خطر مواجه کرده‌است

برخی از اعضای شورای ولایتی فراه می‌گویند طالبان با آمدن صلح، برخی از منافع خود از جمله کارخانه‌های بزرگ مواد مخدر و قاچاق تریاک را در خطر می‌بینند.

گروه طالبان در افغانستان کارخانه‌های بسیاری دارند که در آن مواد مخدر صنعتی تولید می‌شود. ولسوالی بکواه فراه مرکز این کارخانجات به شمار می‌رود.

صمد صالحی، عضو شورای ولایتی فراه به خبرگزاری جمهور گفت: «طالبان در ولسوالی بکواه این ولایت کارخانه‌های زیاد تولید مواد مخدر صنعتی دارد که در آن انواع مختلف مواد تولید می‌شود.»

به بیان وی، هر از گاهی این کارخانه‌ها از سوی جنگنده‌های هوایی قوای افغان و آمریکایی‌ بمباران می‌شوند.

دو روز پیش هم در یک حمله هوایی، ۵۳ کارخانه مواد مخدر از بین رفت و ۱۸ طالب مسلح نیز جان خود را از دست دادند.

طالبان در پاسخ به این حمله هوایی، به چند مرکز امنیتی در امتداد شاهراه فراهرود حمله کردند و جان نزدیک به ۲۵ سرباز ارتش را گرفتند.

آقای صالحی گفت انگیزه اصلی طالبان از این حمله، انتقام‌جویی از ضربات هوایی دو روز پیش در بکواه و از بین رفتن کارخانه‌های مواد مخدر این گروه بوده است.

این عضو شورای ولایتی فراه باور دارد که طالبان با برقراری صلح در افغانستان، منافع کلان خود از جمله حفظ همین کارخانه‌های تولید مواد مخدر صنعتی که تعدادشان به چندصد مرکز می‌رسد را در خطر می‌بینند.

طالبان علاوه بر کشت و قاچاق تریاک، از این کارخانه‌ها نیز سود زیادی را به جیب می‌زند و بخش قابل توجهی از هزینه‌های جنگ را نیز از همین طریق تأمین می‌کند.
بکواه مهمترین مرکز نظامی و عایداتی طالبان فراه و هلمند به شمار می‌رود.

طبق گزارش‌های رسیده از این ولسوالی، بیش از ۵۰۰ کارخانه تولید مواد مخدر صنعتی در آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.