برگزیده هاسیاستِتیتر یک

اعضای تیم مذاکره کننده صلح طالبان توسط شبکه حقانی به حاشیه رانده شده اند

شیرعباس استانکزی که یکی از اولین چهره های سرشناس طالبان برای جامعه جهانی می باشد هنوز به تیم طالبان در کابل ملحق نشده است و گفته می شود که او صراحتا مخالفت خود را با ظاهر فعلی ساختار دولت موقت و دخالت های سازمان استخبارات پاکستان اعلام کرده است.

منابعی به سی ان ان گفته اند که شیرعباس استانکزی که روز گذشته قطر را به مقصد دوبی ترک کرده است، صراحتا به مقام های طالبان اعلام کرده که این گروه هم اکنون نیاز به مدیریت دیپلماتیک توقعات جامعه جهانی دارد.

منابع می افزایند که تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه با دخالت های مستقیم پاکستان و توسط شبکه حقانی در ساختار فعلی دولت موقت به حاشیه رانده شده است.

به همین خاطر است که هم اکنون اعضای شبکه حقانی پست های کلیدی را در ساختار دولت موقت طالبان بدست دارند و از تشکیل دولت همه شمول نیز خودداری می کنند.

بر کسی مخفی نیست که دولت موقت طالبان هم اکنون تحت فشار زیاد جامعه جهانی برای تشکیل دولت همه شمول و قائل شدن احترام به تمامی موازین بین المللی به شمول احترام به حقوق زنان و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای تروریستان قرار دارد.

طالبان از زمان روی کار آمدن در افغانستان همواره اعلام کرده است که دولت همه شمول تشکیل خواهد داد و به حقوق تمامی شهروندان افغانستان به شمول حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلام احترام خواهد گذاشت.

اما تاکنون کمتر به این وعده های خود جامعه عمل پوشانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا