• انتشار: ۲۰ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۱۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5948
پرینت

اعتماد به دموکراسی کاهش یافته است

نهادی موسوم به “دموکراسی انترنشنل” در تحقیقی که بین جوانان انجام داده است، یافته که اعتماد جوانان نسبت به دموکراسی در کشور کاهش یافته است.

محمد حسن وفایی، عضو این نهاد، امروز یکشنبه هنگام نشر این گزارش گفت که از سال ۲۰۱۴ بدین سو بعد از انتخابات کسانی که از دموکراسی در کشور راضی بودند، به نصف کاهش یافته است.

آقای وفایی افزود که در سال ۲۰۱۴ میزان اعتماد به روند دموکراسی در کشور حدود ۵۴ درصد بود که این مقدار در سال ۲۰۱۵ به ۳۷ درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، بیشترین نارضایتی از حوزه های غرب، مرکزی و شمال شرق است.

این نهاد در تحقیق خود ولایت های هرات، بادغیس، غور و فراه در حوزه غرب؛ ولایت های کابل، پروان، لوگر و وردک را در حوزه مرکزی و ولایت های بدخشان، تخار، کندز، بغلان، پنجشیر و کاپیسا را در حوزه شمال شرق قرار داده است.

همچنین در این تحقیق آمده است که اکثریت مطلق جوانان؛ ۹۰ درصد به این عقیده اند که سیاستمداران بیشتر به خاطر منافع خود و اقوام شان کار می کنند، صرف به رأی مردم  نیازمند اند و زمانی که رای گرفتند ارتباطشان را با مردم قطع می کنند.

بر اساس یافته های این تحقیق، تعداد قابل توجه از جوانان نیز اظهار کرده اند که نسبت به شورای ملی ۳۸ درصد، دولت وحدت ملی  ۳۹ درصد، رئیس جمهور ۴۳ درصد و رئیس اجراییه ۴۴ درصد اعتماد ندارند.

از سوی دیگر ۶۶ درصد مصاحبه شوندگان از خدمات دفاتر دولتی ناراضی و از فساد اداری خسته اند و حداقل یکبار در این عرصه با مشکل برخورده اند.

جوانان به این عقیده اند که پارلمان می تواند در مبارزه با فساد اداری نقش عمده را ایفاء نماید، هرچند، ۷۲ فیصد شان فکرمی کنند که پارلمان می تواند حکومت را حسابده قرار دهد.

آنان، ۶۵ درصدشان بر این باورند که باید برای مبارزه با فساد اداری مجازات سخت و جدی در نظر گرفته شود و معتقدند که تا زمانی رهبران قانون را رعایت نکنند، حکومت در مبارزه با فساد ناکام خواهد ماند.

فقر و بیکاری دغدغه اصلی جوانان

موسسه دموکراسی انترنشنال در تحقیق خود یافته است که بزرگترین مشکلی که جوانان با مواجه اند، بیکاری و فقر است؛ بر اساس تحقیق این نهاد ۸۲ درصد جوانان بیکاری و فقر را بزرگترین مشکل فرا روی خود عنوان کرده است.

محمد حسن وفایی می گوید که بعد از مشکل بیکاری و فقر، دسترسی به آموزش و نبود امنیت از دیگر مشکلاتی است که جوانان با آن مواجه اند.

بر اساس گزارش های این نهاد، بیش از نصف اشتراک کننده در انتخابات سال گذشته جوانان بوده است ولی گفته اند در انتخابات مجلس نمایندگان در صورت شرکت به نامزد غیر سیاسی رای خواهند، داد.

لازم به ذکر است که جمعیت آماری این تحقیق ۴۰۲۰ نفر است شرکت کرده اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده این نهاد، بیش از ۶٫۸ میلیون تن از جمعیت کشور را جوانان بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال تشکیل می دهند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.