برگزیده هاسیاست

اعتراف خلیلزاد؛ امریکا خواهان ایجاد یک اداره موقت در افغانستان بود؛ لجاجت غنی سبب سقوط افغانستان شد

زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه پیشین امریکا در امور صلح افغانستان اعتراف کرده‌است ایالات متحده افغان‌ها را از اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری دل‌سرد کرد؛‌ انتخاباتی که اشرف‌غنی را برای دومین بار به کرسی ریاست جمهوری رساند. او «لجاجت» غنی، «خودخواهی» سیاستمداران و عدم تمایل سربازان افغان به جنگ را عامل سقوط دولت افغانستان خوانده است.

خلیلزاد این اظهارات را روز چهارشنبه (۵ عقرب) در یک کنفرانس مجازی که از سوی یک مرکز پژوهشی برای صلح بین‌المللی در واشنگتن برگزار شده بود، بیان کرد.

آقای خلیلزاد گفت:‌ «با وجود این واقعیت که او [اشرف غنی] در یک انتخابات تقلبی که شماری اندکی افغان‌ها در آن شرکت کرده بودند،‌ دوباره انتخاب شد، همه‌ای ما از لجبازی رییس جمهور غنی مبنی بر اینکه تا آخر دوره‌ای کاری‌اش در قدرت باقی بماند،‌ شگفت زده شده بودیم.»

او همچنین برای نخستین بار به طور علنی تایید کرد که ایالات متحده افغان‌ها را از اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری دلسرد کرد،‌ انتخاباتی که آقای غنی را برای دومین بار به کرسی ریاست جمهوری رساند.

خلیلزاد گفته ایالات متحده می خواست تا از طریق مذاکرات میان سیاستمداران و جامعه مدنی که با طالبان ادامه داشت،‌ یک اداره‌ای موقت ایجاد شود که مورد قبول همه جناح ها باشد.

اشتباه محاسباتی بزرگ غنی

این دیپلمات امریکایی‌ افغان تبار همچنین گفت «اشتباه محاسباتی بزرگ» غنی این بود که او فکر می کرد ایالات متحده افغانستان را ترک نخواهند کرد.

به گفته‌ای خلیلزاد،‌ آقای غنی به این باور بود که امریکا و استخبارات این کشور از منطقه ای که از لحاظ فزیکی نزدیک به کشورهای مهم ستراتژیک مانند چین، روسیه، ایران و پاکستان،‌ حضور دارد،‌ عقب نشینی نخواهد کرد.

آقای خلیلزاد افزود: «تلاش کردم وی [اشرف غنی] را متقاعد کنم که رییس جمهور ترامپ بسیار جدی است. او گفت نه،‌ استخبارات و ارتش چیزی دیگری برایم گفتند.»

زمانیکه ایالات متحده آغاز خروج کامل نیروهای خود را از افغانستان اعلام کرد،‌ آقای غنی به خلیلزاد گفته است «حال آزاد هستم به گونه‌ای افغانی جنگ کنم. طالبان را در ظرف شش ماه شکست خواهم داد، زیرا شما ضعیف می جنگیدید.»

خلیلزاد گفت در واقع قوای بیش از ۳۰۰ هزار نفری که توسط ایالات متحده آموزش دیده بود و تجهیز شده بود،‌ در برابر ۶۰ هزار نیرو طالبان «ذوب» شد و دلیل آن نبود روحیه، فساد اداری و توجه اندک به سربازان در خطوط جبهه بود.

به گفته‌ای خلیلزاد،‌ مردم به سیاست بازی‌ها در افغانستان اعتقاد نداشتند،‌ سربازان به آرمان‌های شان باورمند نبودند،‌ اما طالبان به آرمان‌شان اعتقاد داشتند.

خلیلزاد همچنین رفتار نخبگان سیاسی افغانستان را «خودخواهانه، خود محور، فاسد» خوانده و گفته رفتار نخبگان سیاسی نیز سبب شکست مذاکرات صلح با طالبان شد.

خلیلزاد گفته از عملکرد افغان‌های که وی با آنان کار کرده بود، مایوس شده است، زیرا از «فرصت طلایی که ایالات متحده فراهم کرد» استفاده نشد.

حمایت خلیلزاد از تعامل با طالبان

در حالی که دولت طالبان را هیچ کشوری تاکنون به رسمیت نشناخته است، خلیلزاد از تعامل دیپلماتیک قوی امریکا با طالبان حمایت کرده است.

خلیلزاد گفته است پالیسی واشنگتن در مورد افغانستان گروگان یک «بحث ناآگاهانه» شده است که می تواند منافع ایالات متحده را متضرر کند.

به گفته‌ خلیلزاد، بسیاری در امریکا می خواهند که طالبان رنج ببرند و حکومت آنان سقوط کند،‌ زیرا «ما در شکست آنان موفق نشدیم و این امر، طعم بدی را در دهان مردم به جا مانده است.»

آقای خلیلزاد هشدار داده شکست حکومت [طالبان] در افغانستان موجب جنگ داخلی و فاجعه‌ای انسانی خواهد شد و شرایط را برای گروه‌های دهشت افگنی مساعد خواهد کرد.

به گفته‌ خلیلزاد، طالبان در جریان ۱۸ ماه پس از امضای توافق نشان دادند که آنان به حرف خود عمل می‌کنند و حتا یک امریکایی را نکشتند، باوجودیکه حملات هوایی ایالات متحده در حمایت از قوای افغان موجب کشته شدن صد‌ها و شاید هم هزاران طالب شده است.

او همچنین گفت که طالبان نیز می توانند از کمک خارجی استفاده کنند تا به گونه موثر در برابر تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش، بجنگند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا