• انتشار: 9 اکتبر 2015
  • ساعت: 17:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3326
پرینت

اعتراض یک کمیته دادخواهی به افزایش فعالیت های غیر قانونی در بامیان

کمیته دادخواهی برای حساب دهی، شفافیت و مبارزه با فساد اداری در ولایت مرکزی بامیان از افزایش قتل، تخریب ساحات سبز، ساخت و ساز بی رویه در ساحات سرخ یونسکو و شکار پرندگان و ماهیان کمیاب در این ولایت به شدت ابراز نگرانی کرده است.

مسئولان این کمیته می گویند که تا کنون عاملان هیچ کدام از این فعالیت های غیر قانونی از سوی نیروهای امنیتی تحت پیگیرد قانونی قرار نگرفته اند.

این کمیته از نهاد های کشفی، امنیتی، عدلی وقضایی بامیان خواسته است تا در زمینه دست گیری، محاکمه و مجازات عاملان قتل هایی که از سال گذشته به این سو در این ولایت صورت گرفته، تامین امنیت محیط اجتماعی، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات مربوط به میراث های فرهنگی و شکار پرندگان و ماهیان کمیاب، بگونه جدی اقدام کنند.

بامیان از امن ترین ولایات در مرکز کشور است که در یک و نیم دهه گذشته شاهد کمترین رویدادهای امنیتی و فعالیت های غیر قانونی بوده است.

باشندگان بامیان همواره در تامین امنیت و جلوگیری از فعالیت های غیر قانونی در این ولایت با نیروهای امنیتی همکار بوده اند؛ چیزی که مسئولان امنیتی بامیان بارها آن را تایید کرده و حفظ امنیت در این ولایت را بدون همکاری مردم ناممکن خوانده اند.

از دو سال گذشته اما برخی جرایم جنایی چون قتل و سرقت و نیز سایر فعالیت های غیر قانونی مانند شکار و قاچاق پرندگان و ماهیان کمیاب و ساخت، تخریب ساحات حفاظت شده و ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات مربوط به میراث های فرهنگی، افزایش چشمگیری داشته است.

با این حال کمیته دادخواهی برای حساب دهی، شفافیت و مبارزه با فساد اداری هشدار داده است که در صورت ادامه غفلت دولت در زمینه جلوگیری از افزایش اینگونه اعمال، ضمن تخریب محیط زیست بامیان، ساحات تاریخی این ولایت نیز از لیست یونسکو حذف خواهند شد.

 

 

مسئولان این کمیته دادخواهی همچنان تاکید کرده اند که عدم مجازات عاملان فعالیت های فراقانونی در بامیان، سبب خواهد شد تا این ولایت به لانه امنی برای گروه های تبهکار تبدیل شود.

به گفته آنان؛ با از بین رفتن امنیت اجتماعی در بامیان، اعتماد مردم نسبت به حکومت و همکاری آنان با نهادهای امنیتی کاهش خواهد یافت که به هیچ وجه به نفع بامیان نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.