• انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 58348
پرینت

اعتراض مجلس به اکرامیه پرداختی به خانواده های قربانیان مکتب سید الشهدا/ تبعیض حکومت آشکار است

شماری از اعضای مجلس نمایندگان، می‌گویند پرداخت‌ ۵۰ هزار افغانی به عنوان اکرامیه به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه‌ی مکتب سیدالهشدا در غرب کابل، تعبیض آشکار حکومت نسبت به خانواده‌های قربانیان این رویداد است.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان، می‌گویند پرداخت‌ ۵۰ هزار افغانی به عنوان اکرامیه به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه‌ی مکتب سیدالهشدا در غرب کابل، تعبیض آشکار حکومت نسبت به خانواده‌های قربانیان این رویداد است.

بر اساس گفته‌های نمایندگان مجلس، پیش از این برای خانواده‌های جان‌باختگان رویدادهای تروریستی، ۱۰۰هزار افغانی و برای زخمیان، مبلغ ۵۰ هزار افغانی  اکرامیه داده می‌شد.

علی‌اکبر جمشیدی، نماینده‌ی دایکندی در مجلس نمایندگان، در نشست عمومی روز چهارشنبه (۲۹ ثور)، این مجلس، گفت این بار، معاونیت نخست ریاست‌جمهوری برای بازماندگان رویداد روز شنبه (۱۸ثور)، در دشت برچی، ۵۰ هزار افغانی و برای هر زخمی مبلغ ۲۰ هزار افغانی پرداخت کرده است.

این در حالی است که به‌ گفته‌ی آقای جمشیدی، پیش از این در هر رویداد تروریستی، یک اصل بود که اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری برای خانواده‌ی هر یکی از جان‌باختگان، ۱۰۰ هزار افغانی پرداخت می‌کرد.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان نیز این کار حکومت و معاونیت نخست ریاست‌جمهوری را تبعیض آشکار با خانواده‌های قربانیان رویدادهای تروریستی خواند و به کمیسیون امور شهدا و معلوان این مجلس، دستور داد که این موضوع را به گونه‌ی جدی پیگیری کند و نتایج آن را با مجلس شریک سازد.

چند روز پیش، رییس دفتر معاون نخست ریاست‌جمهوری، فهرستی را منتشر کرد که بر اساس آن، برای خانواده‌های  بیش از ۶۰ جان باخته‌ی این رویداد، ۵۰ هزار افغانی اختصاص یافته است.

گفتنی است که پس از چاشت روز شنبه (۱۸ ثور)، ابتدا یک موتر بمب‌گذاری‌شده، در نزدیکی مکتب دخترانه سیدالشهدا در غرب کابل منفجر شد و پس از آن، دو ماین جاسازی‌شده نیز در همین ساحه منفجر شد. این رویداد هنگام رخصتی دانش‌آموزان از مکتب رخ داد و بیش‌تر ‏قربانیان آن نیز ‌‏کودکان دانش‌آموز بودند‎.‎

بر اساس آخرین آمارها، در این رویداد نزدیک به ۹۰ نفر جان باختند و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.