• انتشار: 6 نوامبر 2015
  • ساعت: 21:34
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4078
پرینت

اعتراض فعالان مدنی شهر کابل در پیوند به سنگسار رخشانه

جمعی از فعالان مدنی کشور در پیوند به سنگسار دختری ۱۹ ساله در ولایت غور امروز جمعه در پارک زرنگار شهر کابل دست به تظاهرات زدند.

به اساس گفته های مقامات محلی، دختری ۱۹ ساله به نام رخشانه در ولسوالی فیروزکوه ولایت غور پس از اینکه چندین بار درخواست ازدواج یک فرمانده محلی طالبان را رد کرده بود، حکم سنگسارش از جانب این فرمانده محلی طالبان صادر شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز روز چهارشنبه گذشته دستور بررسی این حادثه که در منطقه تحت نفوذ طالبان رخ داده را صادر کرد.

این حادثه که به اساس گفته های مقامات محلی تقریبا یک هفته پیش به وقوع پیوست، خشم و اعتراضات شدیدی را در داخل و خارج از افغانستان به دنبال داشت؛ از همین رو تعدادی از فعالین مدنی کشور امروز با تجمع در پارک زرنگار شهر کابل از دولت خواستند تا با این گونه اقدامات برخوردی قاطعانه انجام دهد.

فرحناز فروتن یک تن از معترضین گفت “ما همگی اینجا جمع شده ایم تا وجدان های مردم افغانستان را بیدار کنیم.”

وی افزود “امروز این اتفاق برای رخشانه افتاد، فردا ممکن است برای من یا شما رخ دهد. سوال اینجاست که چرا در مقابل چنین اقداماتی مقابله نکنیم و صدای خشم خود را ابراز نکنیم.”

یک تن دیگر از معترضین گفت که بی توجهی دولت در برخورد با مجرمین قتل فرخنده که اوایل سال جاری در کابل روی داد، سبب شد تا این اتفاق برای رخشانه نیز بیفتد.

لازم به ذکر است که اوایل سال جاری، دختری به نام فرخنده در کابل به اتهام آتش زدن قرآن کریم مورد حمله مهاجمان خشمگین قرار گرفت و به طور وحشتناکی کشته و سپس سوزانده شد.

این معترض افزود “اگر دولت برخوردی جدی با قاتلین فرخنده می کرد این اتفاق برای رخشانه رخ نمی داد.”

معترضین در این تجمع همگی شعارهای “مرگ بر طالبان”، “مرگ بر مجرمین” و “مرگ بر دشمنان مردم افغانستان” سر می دادند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.