• انتشار: ۲۸ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۲۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 61996
پرینت

اعتراضات مردمی علیه پایین آوردن پرچم رسمی همزمان با سالگرد استقلال افغانستان

همزمانی سقوط دولت مرکزی به دست طالبان و فرا رسیدن یکصد و دومین سالگرد استقلال افغانستان موجب شده که از روز گذشته برخی نقاط کشور شاهد تجمعات و اعتراضاتی باشد.

برخی از کابل نشینان امروز (پنجشنبه) با حمل پرچم سه رنگ رسمی کشور به سرک ها آمده و به نحوی، هم از سالگرد استقلال افغانستان تجلیل کردند و هم اعتراض خود را به پایین آوردن پرچم رسمی از سوی طالبان عنوان کردند.

لازم به ذکر است که در پی سقوط دولت، طالبان به سرعت وارد شهرها شده و تمامی پرچم های سه رنگ رسمی کشور را پایین آوردند و پرچم سفید خود را به اهتزاز در آوردند.

روز گذشته نیز اعتراضاتی در این خصوص در شهرهای جلال آباد و خوست به وقوع پیوست که اما با خشونت نیروهای طالبان مواجه گردید.

گفته می شود در این رویدادها چندین تن کشته و زخمی شده اند.

مولوی محمد صابر صابری یکی از مقامات طالبان اما می گوید که این گروه بخاطر برپاشدن نظام اسلامی جنگیده اند و با پرچم سه رنگ رسمی مشکلی ندارد.

وی افزوده که به تمامی اعضای طالبان گفته شده تا زمان استقرار دولت و انتخاب پرچم جدید هیچ پرچمی پایین آورده نشود.

حمیدالله هاشمی یکی از اعضای ارشد طالبان گفته دموکراسی در افغانستان جایی ندارد و به احتمال زیاد حاکمیت به صورت شورایی و براساس قانون شریعت خواهد بود که در آن ملا هبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان مقامی بالاتر از این شورا خواهد داشت.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.