• انتشار: 29 آگوست 2018
  • ساعت: 15:57
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28862
پرینت

اعتراضات مدنی احزاب سیاسی در ارتباط با انتخابات آغاز شد

شماری از احزاب سیاسی اعلام کرده‌اند که اعتراض آنان در پیوند به عدم اصلاحات سیستم انتخاباتی آغاز شده است.

این احزاب امروز (چهارشنبه، ۷سنبله) با نشر اعلامیه‌یی مشترک گفته است که ‌اعتراضات مدنی‌شان را سر از امروز ‌در پیوند به کارکردهای کمیسیون انتخابات و عدم تأمین شفافیت در پروسه‌ی انتخابات ‌آغاز کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که کمیسیون انتخابات، انتخابات پیش‌رو را در حالی برگزار می‌کند که یک بخش بزرگ از آرای مردم در آن ضایع می‌شود. آنان تأکید کرده‌اند که ‌هیچ نظارتی تاثیرگذار از کارکردهای کمیسیون انتخابات صورت گرفته نمی‌تواند و میلیون‌ها تذکره‌ی جعلی و خیالی توزیع شده‌اند. معترضان گفته‌اند که ‌احزاب و جریان‌های سیاسی از زمستان سال گذشته نگرانی‌های‌شان ‌را با حکومت، کمیسیون انتخابات، یوناما و نمایندگی‌های کشورهای خارجی در میان گذاشته‌اند اما تاکنون هیچ توجهی به خواسته‌ها و مطالبات‌شان نشده است.

همچنان در اعلامیه آمده است: «اعتراضات امروز ما سرآغاز اعتراضات گسترده‌ مدنی در مرکز و ولایت‌های افغانستان است. همزمان باب گفت‌وگو با حکومت نیز باز است و امیدواریم که حکومت به اعتراضات مدنی مردم توجه کند.» در اعلامیه هشدار داده شده، اگر حکومت به اعتراضات مدنی مردم توجه نکند،

این اعتراضات ادامه یافته و در تمام ولایت‌ها گسترش خواهد یافت که ‌در آن صورت پیامدش به عهده‌ی حکومت و کمیسیون انتخابات خواهد بود. و نیز در اعلامیه آمده است که امروز دو تظاهرات به‌صورت همزمان از ساعت ۸ صبح توسط احزاب و جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی از چهار راهی بنایی به طرف کمیسیون انتخابات و از چهارراهی شهید مسعود به سمت میدان هوایی آغاز شده است.

پیش از این نیز این احزاب و جریان‌های سیاسی با صدور اعلامیه‌یی اعلام کرده بودند که حکومت دو هفته فرصت دارد تا به خواست‌های شان در مورد روند انتخابات رسیدگی کند. این مهلت پس از آن داده شد که گفت‌وگوی احزاب سیاسی و حکومت بر سر چگونگی همکاری برای نظارت و تأمین شفافیت انتخابات بی‌نتیجه پایان یافت.

نمایندگان احزاب سیاسی و ائتلاف‌های سیاسی می‌گویند، روند کنونی ثبت‌نام رای‌دهندگان زمینه را برای تقلب فراهم می‌سازد و برای جلوگیری از تقلب و برگزاری انتخابات شفاف، باید رای‌دهندگان بایومتریک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.