اجتماعیِتیتر یک

اعتراضات خود را تا تغییر فیصله ۱۱ ثور ادامه می دهیم

 

کابینه در ۱۱ ثور سال جاری فیصله کرده بود که برق ۵۰۰ کیلو ولت از مسیر سالنگ عبور کند. پیشتر شرکت المانی فیشنر که ماستر پلان برق کشور را تهیه کرده است، مسیر بامیان را مطرح کرده بود اما با دخالت های شرکت برشنا این مسیر به سالنگ انتقال یافت.

این تصمیم حکومت اعتراض های گسترده ای را در سطح کشور به همراه داشت. اشرف غنی کمیسیونی برای بررسی این مشکل توظیف کرد. کمیسیون دوباره فیصله ۱۱ ثور کابینه را تایید کرد.

محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین ریاست جمهوری از حکومت خواست تا تصمیم کمیسیون ویژه در مورد انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت از مسیر سالنگ را لغو کند و به خواست معترضان پاسخ مثبت دهد.

کمیسیون ملی برای بررسی مسیر برق ۵۰۰ کیلو ولت، مسیر سالنگ را تایید کرده و گفته است که از ولایت پروان یک خط ۳۰۰ مگاواتی به ولایت بامیان بکشد.

اما این فیصله مورد تائید شماری از معترضان به تصمیم دولت قرار نگرفته و آنها موج تازه‌ای از اعتراضات را راه انداخته اند.

آقای خلیلی در میان هوادارانش امروز در غرب کابل گفت تا زمانی که خواست معترضان در نظر گرفته نشده، آرام نخواهند گرفت.

معاون پیشین ریاست جمهوری همچنین افزود: رهبران حکومت وحدت ملی “باید یک مقدار سر را به گریبان بگذارند و در برابر فریاد معترضان تواضع نمایند.”

با وجود اعتراض‌های تازه موسوم به “جنبش روشنایی” شماری از رهبران معترضان از جمله محمد محقق، معاون ریس اجرایی و سرور دانش معاون رئیس جمهوری تصمیم حکومت را پذیرفته و از معترضان خواسته اند تا دست از اعتراضات بکشند و انتظار عملی شدن این پروژه را داشته باشند.

وزارت انرژی و برق افغانستان و ریاست برشنا که مسئولیت تامین برق را دارند، قبلا اعلام کرده بودند که راه سالنگ کوتاه‌تر و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

معترضان این اظهارات مقامات را رد کردند و گفتند که تصمیم تغییر مسیر این خط برق برخلاف توصیه‌های شرکت فنی آلمانی فیشتنر اتخاذ شده است و دلیل آن را برخورد “تبعیض‌آمیز” دولت با مردم مناطق مرکزی خوانده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا