• انتشار: 10 سپتامبر 2016
  • ساعت: 01:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13208
پرینت

اعتراضات به نمایش گروهی از مهاجران افغان در قفس توسط پولیس ایران و واکنش وزارت امور مهاجرین افغانستان

پس از اینکه پولیس شهر شیراز در ولایت فارس ایران گروهی از مهاجران افغان را در کنار مکشوفات پولیسی اش از جمله مشروبات الکولی و مواد مخدر در قفس برای عموم به نمایش گذاشت، اعتراضات گسترده ای در فضای مجازی افغانستان و ایران حاکم شد.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور نیز طی بیانیه ای این اقدام پولیس شهر شیراز را محکوم کرد و آن را خلاف قوانین حقوق بشری دانست.

تاکنون بجز وزارت امور مهاجرین و محمدرضا خوشک وطندوست نماینده مردم ولایت هرات در مجلس کشور، هیچ مقام و یا ارگانی دیگر در این خصوص واکنش رسمی نشان نداده است.

اما این اقدام، در فضای مجازی و رسانه ها واکنش گسترده ای را به دنبال داشته، بطوریکه بسیاری از کاربران افغان دولت افغانستان را و نه دولت ایران را محکوم به این عمل کرده اند.

بسیاری از کاربران ایرانی هم در صفحات اجتماعی شان در واکنش به این اقدام پولیس نوشته اند: “شرمنده ایم همسایه…”

یا کاربرانی دیگر از ایران نوشته اند “شرمنده انسانیت شدم. شرمنده مردم افغانستان.”

دویچه ولی به نقل از علی جمالی عضو شورای مرکزی ادوار تحکیم وحدت ایران نیز نوشته است “شرم بر ما که دیدیم و سکوت کردیم. با عاملان این هتک حرمت برادران افغانم سخنی ندارم که بویی از انسانیت ندارند. ما چرا سکوت می کنیم. چرا اعتراض نمی کنیم؟”

صفحه فیس بوکی آموزشکده جامعه مدنی ایران، توانا، به نقل از کیوان حسینی خبرنگار ایرانی نوشت “احترام به انسان، لطف نیست، وظیفه است. از نخستین ساعاتی که این عکس ها منتشر شدند و روشن شد که این مهاجران را با چشم بسته، پشت میله هایی محصور کرده اند و به شکل تحقیرآمیزی در کنار تریاک و وافور و ماشین/موتر دزدی به نمایش گذاشته اند، فیس بوک پر شده از فریادهای خشم افکار عمومی. این یعنی کسی در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی شیراز درباره مهاجران، تفکرات و نگاهی کاملا ضدبشری دارد و فکر می کند که جامعه ایران نیز با او همسو و هم فکر است. ”

کاربران افغان هم واکنش های هم تند و هم ملایمی در این خصوص از خود نشان داده اند.

سید ضیا قاسمی شاعر مشهور کشور در صفحه فیس بوکی اش در کنایه به این اقدام نوشت “در شهری که روزگاری سعدی سروده بود… بنی آدم اعضای یک دیگرند!!!”

کاربر دیگری نوشت “کاش سرمان را می بریدید، اما این تحقیر و توهین را نمی دیدیم.”

در پیوند به همین رویداد وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور امروز جمعه ۱۹ سنبله طی بیانیه ای نوشت “با کمال تاسف و تاثر اطلاع حاصل کردیم که پولیس شهر شیراز ایران در کنار سایر کشفیات خود مانند مواد مخدر، اموال قاچاق، مشروبات الکولی و سایر دستاوردهای دیگرش، تعدادی از مهاجرین افغان بازداشت شده را نیز به عنوان دستاوردهای خود در یک قفس آهنین به نمایش گذاشته است.”

بیانیه می افزاید “وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان این عمل پولیس شهر شیراز ایران را غیر بشری، توهین و تعرض به کرامت انسانی افغان های مهاجر دانسته شدیدا تقبیح میکند. تردیدی نیست که این رفتار در تضاد با موازین حقوق بشری، کنوانیسیون ۱۹۵۱ و پروتوکول ۱۹۶۷ حقوق مهاجرین و خلاف تفاهمنامه های هردو کشور در ارتباط به مهاجرین می باشد. وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد که این عمل غیر انسانی را به صورت جدی پیگیری نموده و عاملین این قضیه را تحت پیگرد قانونی قرار دهند و از وزارت امور خارجه دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم که موضوع را از مجاری دپلوماتیک تعقیب نماید.”

گفته می شود سفیر ایران در کابل در پیوند به این موضوع به وزارت خارجه کشور احضار شده است.

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. حمید در تاریخ 13 سپتامبر 2016:

    من بعنوان یک ایرانی و همچنین شیرازی از اتفاقی که افتاده شرمنده هستم و آنرا محکوم می کنم. امیدوارم که ملت بزرگ افغانستان این موضوع به حساب ملت ایران نگذارد.

  2. حمید در تاریخ 13 سپتامبر 2016:

    من بعنوان یک ایرانی و همچنین شیرازی از اتفاقی که افتاده شرمنده هستم و آنرا محکوم می کنم. امیدوارم که ملت بزرگ افغانستان این موضوع را به حساب ملت ایران نگذارد. اصولا ما شیرازی ها جزو از مهمانوازترین مردم ایران هستیم. اینها که با اتباع افغانستان چنین می کنند با مردم ایران را نیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.