• انتشار: 12 اکتبر 2019
  • ساعت: 18:08
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38595
پرینت
آگاهان:

اظهارات ترامپ درباره خروج سربازان امریکایی تنها جنبه تبلیغی دارد

اهداف امریکا کلان‌تر از چیز‌هایی مانند مبارزه با تروریسم و مواد مخدر است. آمریکا خواهان سرکوبی مخالفان سیاسی، نظامی و اقتصادی منطقه‌ای شان از طریق افغانستان است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در تازه‌ترین اظهارات‌اش گفته است تمایلی برای ادامه حضور نظامی در بیرون از امریکا ندارد و می‌خواهد سربازان امریکایی به خانه بازگردند.

آقای ترامپ که روز گذشته در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت مینیسوتا حرف می‌زد، به شکل مشخص به تلفات سربازان امریکایی یاد کرد که در “حملات خودی” کشته شده‌اند.

او گفت: “افرادی که آنها را آموزش می‌دهیم، تفنگ‌هایشان را به سوی سربازان ما می‌گیرند و از عقب تیراندازی می‌کنند. مردمی که آموزش شان می دهیم چگونه بجنگند، تفنگ‌هایشان را می‌چرخانند و ما را می‌کشند. موارد زیادی از این دست داشته‌ایم. موارد بسیاری از این دست در افغانستان داشته ایم. وحشتناک است.”

آقای ترامپ گفت قرار بود ۳۰ روز در سوریه بمانیم، حالا نزدیک به ده سال است. قرار بود برای مدت کوتاهی در افغانستان بمانیم، حالا نزدیک به ۱۹ سال است آنجا هستیم. زمان آن رسیده که (سربازان خود را) به خانه بازگردانیم.

آقای ترامپ افزود:”ما کار خود را انجام داده‌ایم. هر کسی را که لازم بود شکست بدهیم، شکست داده‌ایم. حالا سربازان صرفا تبدیل به پولیس شده‌اند.”

اما شماری از آگاهان امور نظامی و سیاسی، این اظهارات ترامپ را کمپاینی دانسته می‌گویند این گفته‌های رییس جمهور امریکا در بین مقام‌های سیاسی و نهادهای امریکا هیچ طرفداری ندارد.

دولت وزیری، آگاه مسایل نظامی در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” مردم افغانستان خواهان خروجی نیروهای امریکایی از افغانستان می‌باشند اما این خروج باید با تدبیر و مسوولان باشد”.

وی بیان داشت:” امریکا آنچه که نیاز بود طی ۱۸ سال گذشته در افغانستان انجام نداده است؛ قوای هوایی افغانستان را به شکل اساسی تقویت نکرده است، بخش انجینری و کوماندو ارتش ما را معیاری نساخته ، بالای مکان اصلی ترورسیم ( پاکستان) فشار وارد نکرده؛ امروز طالبان از موضع قدرت صحبت می‌کنند در چنین شرایط خروجی نیروهای امریکایی از افغانستان بدون سنجش و تدبیر است”.

جنرال وزیری با بیان اینکه امریکایی تاهنوز در افغانستان به هدف خود (از بین بردن لانه‌های تروریسم) نرسیده گفت:”امروز ده‌ها گروه تروریستی در افغانستان فعالیت دارند و طالبان در ولسوالی‌ها عملا در جنگ است.”

آقای وزیری تصمیم ترامپ مبنی بر خروجی نیروهای امریکایی ازافغانستان در شرایط کنونی را یک جانبه خوانده گفت:” این تصمیم ترامپ در سنا و سازمان سیاه امریکا طرفدار ندارد و عملی نخواهد شد بلکه جنبه کمپاینی دارد”.
در همین حال اکبرجان فولاد، آگاه مسایل سیاسی نیز اظهارات رییس جمهور امریکا را ضد و نقیض و ناسنجیده خوانده گفت، دستگاه دیپلماسی خارجی امریکا اهداف بزرگی را در افغانستان دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه امریکا تا هنوز به اهداف خود در افغانستان دست نیافته است گفت:” اظهارات رییس جمهور امریکا جنبه کمپاینی دارد و با وضعیت و شرایط فعلی افغانستان و همچنان با اهداف حضور امریکایی‌ها در افغانستان سازگاری ندارد.”

آقای فولاد افزود:” اهداف امریکا کلان‌تر از چیز‌هایی مانند مبارزه با تروریسم و مواد مخدر است. آمریکا خواهان سرکوبی مخالفان سیاسی، نظامی و اقتصادی منطقه‌ای شان از طریق افغانستان است.”

این آگاه سیاسی در واکنش به گفته‌ی آقای ترامپ مبنی بر اینکه افرادی که ما آنها را آموزش می‌دهیم، تفنگ‌هایشان را به سوی سربازان ما می‌گیرند و ازعقب تیراندازی می‌کنند گفت:” این مساله در امریکا هم اتفاق می‌افتد مسله خاص است نه عام، اما اگر قضاوت این باشد که ارتش افغانستان دشمن سربازان امریکایی بار‌ می‌آید غلط است”.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در حالی به بازگرداندن سربازان امریکایی از جنگ افغانستان تاکید می‌کند که مذاکرات امریکا با طالبان برای پایان جنگ در افغانستان متوقف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.