- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

اظهارات تازه ترامپ در مورد افغانستان نشان دهنده ضعف امریکا در جنگ افغانستان است

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا در دیدار با عمران‌خان نخست وزیر پاکستان در کاخ سفید، گفته معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد ولی امریکا می‌تواند از نظر نظامی در مدت یک هفته ب جنگ افغانستان پیروز شود اما با این اقدام، نمی‌خواهد که ده میلیون افغان کشته شود.

آقای ترامپ روز دوشنبه (۳۱ سرطان) با عمران‌خان در کاخ سفید دیدار کرد، ترامپ از اقدامات عمران‌خان در زمینه صلح افغانستان ابراز خوشبینی کرده و تاکید نمود که او (عمران‌خان) در حکومت خود کار بسیار چشم‌گیر و خوبی برای پیشرفت صلح افغانستان انجام داده است.

از سویی هم، در این دیدار عمران‌خان بیان کرده که افغانستان بیش از هر وقت دیگر برای دست یافتن به صلح نزدیک شده است؛ وی گفته که پاکستان، طالبان را ترغیب خواهد کرد تا برای دریافت راه حل سیاسی با حکومت افغانستان مذاکره کند.

شماری از کارشناسان امور سیاسی و نظامی کشور بر این باورند که اظهارات رییس‌جمهوری امریکا بیان‌گر این است که واشنگتن در جنوب آسیا به ویژه در جنگ افغانستان شکست خورده است.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل نظامی در گفتگو با خبرگزاری جمهور گفت:”صحبت‌هایی که ترامپ در دیدار با عمران‌خان نخست وزیر پاکستان داشت، متاسفانه لحن بیان ترامپ به نحوی نشانه شکست غرور امریکا در جنوب آسیا است. نوع صحبت ترامپ و دیدگاه او نسبت به کشورهای منطقه و جنگ افغانستان که در گذشته یک نوع توافق‌نامه امضا کرده بودند، بیشتر ناشی از شکست امریکا در کل منطقه است و درگیری‌ها و مشکلاتی که در خلیج فارس شده، ترامپ را بیشتر عصبانی ساخته است.”

آقای کوهستانی ضمن”مریض” خواندن ترامپ، گفت:”حالا انتخابات در امریکا نزدیک شده و وعده‌هایی که ترامپ به مردم امریکا داده بود، عملی نتوانست. حالا صحبت‌های ترامپ جز ماجراجویی چیزی دیگری نیست.ترامپ مریض و خودخواه است و صحبت‌های او جدی گرفته نمی‌شود.”

این کارشناس نظامی در خصوص اقدامات موثر اسلام‌آباد در مذاکرات صلح افغانستان گفت که پاکستان از تشکیل حکومت جدید به رهبری طالبان در افغانستان راضی نیست؛ زیرا چنین حکومتی پیامدهای منفی را برای بیشتر ساختن افراط‌گرایی در پاکستان منجر خواهد شد.

او همچنان توضیح داد که اسلام آباد طرف‌دار حکومت وسیع در افغانستان است که همه اقوام این کشور در ساختار حکومت شامل باشد.

اما برخی دیگری از کارشناسان بر این باورند که امریکا برای ختم جنگ افغانستان تلاش دارد تا امتیازهای بیشتری به پاکستان دهد.

عبدالطیف نظری کارشناس روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه نیز گفت :”معنی سخنان ترامپ این است که اگر امریکا امتیاز قابل قبولی به پاکستان دهد، پاکستان می‌تواند طالبان را ترغیب کند، با افراد طالبانی که حاضر نیست مذاکره کند و از این طریق به جنگ افغانستان نقطه پایان بگذارد.”

این کارشناس روابط بین‌الملل معتقد است که هدف اصلی آقای ترامپ تشویق عمران‌خان است که او(عمران‌خان) برای عملی شدن صلح افغانستان قدم‌های جدی‌تری بردارد.