اقتصاد

اصرار پاکستان به شرکت نماینده طالبان نشست سارک را کنسل نمود

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (SAARC) که قرار بود تا سه روز دیگر در شهر نیویورک برگزار شود، به دلیل اصرار پاکستان برای اشتراک طالبان در این نشست، لغو شد.

روزنامه «ایندیا تودی» گزارش داد این نشست پس از آن لغو شده که اکثر کشورهای عضو این سازمان درخواست پاکستان مبنی بر حضور طالبان به نمایندگی از افغانستان در این نشست را نپذیرفتند.

بر بنیاد این گزارش، پاکستان اصرار دارد به حکومت طالبان اجازه داده‌شود تا نماینده خود را در نشست امسال این سازمان بفرستد و از افغانستان نمایندگی کند.

این نشست قرار بود در تاریخ ۲۵ سپتامبر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود. وزارت خارجه نیپال اکنون اعلام کرده برگزاری این نشست به دلیل عدم توافق همه کشورهای عضو با درخواست پاکستان لغو شده‌است.

منابع به روزنامه ایندیا تودی گفته‌اند اکثر کشورهای عضو این سازمان درخواست پاکستان برای اشتراک طالبان در این نشست را نپذیرفتند. به گفته این منابع، پاکستان همچنین اصرار داشت در این نشست هیچ نماینده‌ای، به هیچ وجه از دولت اشرف‌غنی حضور نداشته‌باشد.

سارک یک سازمان سیاسی و اقتصادی متشکل از هشت کشور جنوب آسیا است. افغانستان در سال ۲۰۰۷ و در چهاردهمین نشست سالانه این سازمان عضویت این سازمان را به دست آورد.

هدف از تشکیل این اتحادیه، افزایش همکاری‌های متقابل میان کشورهای عضو می‌باشد. مقر دایمی سارک، در کاتماندو پایتخت کشور نیپال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا