• انتشار: 10 نوامبر 2018
  • ساعت: 13:47
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30379
پرینت

اصرار طالبان بر خواسته های غیر عملی

طالبان بار دیگر در نشست صلح مسکو خواسته های غیر عملی خود مبنی بر خروج نظامیان خارجی از افغانستان و تغییر قانون اساسی کشور را مطرح کرد.

به گزارش رها، نشست چند جانبه صلح مسکو جمعه ۱۸ عقرب در مسکو با مشارکت نمایندگانی از گروه طالبان و شورای عالی صلح افغانستان برگزار شد.
این نخستین بار است که هیأتی از گروه طالبان به صورت رسمی در نشستی در مسکو شرکت می‌کند.
دولت افغانستان اعلام کرد که دراین نشست حضور رسمی ندارد و شورای عالی صلح به عنوان نهاد مستقل تصمیم به شرکت دراین نشست گرفته است.
عباس استانکزی، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و رئیس هیئت پنج نفره طالبان، و حاجی دین‌محمد همراه سه عضو دیگر شورای عالی صلح با پا درمیانی روسیه در دومین نشست مسکو شرکت کرده‌اند.
عباس استانکزی، رییس دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که این گروه نخست در باره بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی این گروه با امریکاییان گفتگو می‌کند.
استانکزی که روز گذشته در حاشیه این نشست با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفته است که طالبان سپس در باره مسایل داخلی با احزاب سیاسی افغانستان گفتگو خواهد کرد.
استانکزی گفت:« گفتگوهای ما برای پروسۀ صلح دو بخش دارد، بخش نخست با امریکاییان و تمام مسایل مربوط به آنها مثل مسله بیرون شدن نظامیان شان، مسله لیست سیاه و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی و مسایل دیگر که باید با امریکاییان روی میز صحبت شود.»
وی درادامه گفت که:« آن مسایل که مربوط به طرف افغانستانی‌ها می‌شود که بیشترشان مسایل داخلی هستند مثل حکومت آینده، قانون اساسی و مسایل دیگر که می‌شود با طرف افغانستانیها بحث کرد رویش گفتگو کرد.»
اصرار طالبان بر شرط های غیر عملی به معنای نه گفتن به مذاکره و صلح است زیرا ازسویی طالبان می گوید تا نیروهای خارجی بیرون نشوند ما صلح نمی کنیم و از آن طرف خارجی ها می گویند تا صلح بر قرار نشود ما خارج نمی شویم.
این یک دور باطل است که دور نمای صلح را پیچیده تر و دور از دسترس میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.