برگزیده هاسیاستمصاحبه و گزارشِتیتر یک

اشکی که جنرال دوستم برای صلح ریخت!

رمضان قدیروف در مصاحبه با “اسپاتنیک” به سفر چند ماه پیش جنرال دوستم به روسیه اشاره می کند و می گوید این جنگ سالار سابق افغان از توانایی چچن در استقرار سریع صلح و امنیت بعد از چندین دهه جنگ خانمانسوز میان شورشیان محلی و دولت روسیه شگفت زده شده بود.

رهبر چچن برای جنرال دوست تاسف می خورد و می گوید:”در حالیکه اشک در چشمان دوستم حدقه زده بود، پرسید چگونه این کار را کردید؟ چرا ما نمی توانیم در افغانستان این کار را انجام دهیم؟”

رهبر چچن تاکید می کند برخلاف گذشته قفقاز در جنوب روسیه اکنون از وجود شبه نظامیان پاک شده است.

رمضان قدیروف می گوید وقتی دوستم پرسید آیا شبه نظامیان پس از سالها جنگ با روسیه هنوز در منطقه حضور دارند، جواب دادم:”نه،حتی یک شبه نظامی هم در منطقه نیست.”

دوستم تطبیق قوانین در منطقه و همکاری باشندگان محلی در حفظ امنیت و ثبات چچن را ستود.

به گفته رهبر چچن در سال ۲۰۰۷ زمانیکه وی به عنوان رهبر جمهوری چچن انتخاب شد، ۱۵۷ مورد ترور در منطقه به وقوع پیوسته بود و ۵۲ نیروی پلیس در ۱۴ حمله انتحاری کشته شده بودند.

رمضان قدیروف می افزاید در سال ۲۰۱۵ حتی یک انفجار و یک مورد ترور در چچن نداشتیم، دستگیری هایی در منطقه بود اما به کسی آسیب نرسید، حتی یک نیروی پلیس نیز کشته نشد و نیروهای امنیتی ۱۹ شبه نظامی را دستگیر کردند.

رهبر چچن می گوید جنرال دوستم توانایی مقامات چچن در ریشه کن کردن تروریزم در منطقه قفقاز را ستود؛ معاون اول رئیس جمهور افغانستان از مناطق مسکونی و ساحات نظامی چچن نیز دیدن نمود.

رمضان قدیروف تاکید می کند برای تنبیه عوامل حمله به شفاخانه در کندوز که چندین کشته و زخمی به شمول داکتران و پرسنل شفاخانه به جای گذاشت، مجازات کمی در نظر گرفته شد، جنگ سالهاست که در افغانستان ادامه دارد؛ ابتدا اتحاد جماهیر شوری به  افغانستان حمله کرد و سپس  امریکایی ها وارد شدند. اکنون هزاران نیروی نظامی امریکایی و خارجی در افغانستان مستقر هستند اما به دلیل پالسی اشتباه امریکایی ها جنگ در افغانستان به پایان نمی رسد.

قدیروف می افزاید افغانستان بین چندین نیروی نظامی در قالب دولت وحدت ملی اداره می شود، نیروهای امریکایی از واشنگتن دستور می گیرند و این امریکاست که تصمیمات نهایی را می گیرد.

رهبر چچن در مصاحبه با رسانه  اسپاتنیک می گوید تا زمانیکه امریکا در افغانستان حضور نظامی داشته باشد، صلح و امنیت در افغانستان حاکم نمی شود.

وی تاکید می کند تا زمانیکه امریکا در افغانستان باشد، هیچ شانسی برای زندگی آرام در این کشور وجود ندارد.

رمضان قدیروف در پاسخ به سوالی مبنی بر اعزام نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به قفقاز می گوید:”به نظر شما چه کسی این نیروها را رهبری می کند!”

رهبر چچن تاکید می کند اگر وزیر دفاع در اروپا در همکاری با امریکا تعیین شود، اگر هیچ طیاره ای بدون اجازه امریکا نتواند بلند شود و اگر تمام کشورهای عربی برخلاف عرف سیاسی رایج حرکت کنند، ابر قدرت ها کجا سلاح های خود را بفروشند!

رمضان قدیروف می گوید:”آنها بر دنیا حکومت می کنند، اگر امریکا به کشورهای عربی سلاح بفروشد، می گویند که این تسلیحات ماست و اگر امریکایی ها سلاح بخرند، می گویند این پول ماست.”

قابل ذکر است امریکایی ها با پایان یافتن ماموریت رسمی خود در سال ۲۰۱۴ تعداد نیروهای خود در افغانستان را تا عدد ۹۸۰۰ کاهش داده اند.

در ماه مارچ جنرال جوزف دانفورد به کمیته خدمات نظامی مجلس سنا گفت که رهبران پنتاگون پیشنهادات خود در مورد حضور نظامی امریکا در افغانستان را به اوباما ارائه خواهند کرد.

سیدرضا حسینی-کابل

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا