• انتشار: 25 اکتبر 2017
  • ساعت: 10:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25253
پرینت

اشرف غنی: پاکستان ترور را بر گفتگو ترجیح می دهد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفته است که افغانستان دست صلح و گفتگو به سوی پاکستان دراز کرد، اما افغانستان تاکنون تنها جنگ و درگیری از پاکستان دیده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور که روز گذشته در یک سفر رسمی به دهلی جدید سفر کرده بود، با اشاره به پاکستان گفت: “افغانستان دست صلح و گفتگو به سوی پاکستان دراز کرد، اما از سوی پاکستان تنها جنگ و درگیری دیده شده است.”

آقای غنی که در یک جمع سخنرانی می کرد، ضمن تاکید بر لزوم ایفای نقش منطقه ای و جهانی هر یک از کشورها، افزود: “تنها جایی که متاسفانه با وجود تلاش ها ما پیشرفتی نداشتیم، با پاکستان است. ما دست صلح و گفتگو دراز کردیم، اما متاسفانه درگیری دیدیم.”

او علاوه کرد که پاکستان باید تصمیم درست را بگیرد. تبعیض قایل شدن میان تروریست بد و یا خوب همچنان افغانستان را هدف قرار می دهد.

لازم به ذکر است در سفر روز گذشته آقای غنی به دهلی جدید، گفتگوهای دو جانبه ای بسیاری میان سران دو کشور صورت گرفت. در این گفتگوها طرفین توافق کردند که محکوم نمودن خشونت ها و ترور، و بستن پناهگاه های امن و تروریسم بین الملل برای صلح با دوام و با معنا حیاتی است.

وزارت خارجه هند همچنین با انتشار بیانیه ای نوشته است که این کشور توافق کرده تا متناسب به نیاز افغانستان حمایت های دفاعی و پولیسی بیشتری به افغانستان بدهد.

بیانیه می افزاید که رهبری هند همچنین بر حمایت از راه حل سیاسی برای صلح افغانستان که تحت مالکیت و رهبری افغانستان است تاکید می کند.

رئیس جمهوری کشور در این دیدارها به وضعیت پیش روی افغانستان اشاره کرد و افزود: “با توجه به سناریوهای مختلف موجود در خصوص وضعیت سیاسی کشور، باید دید که سال ۲۰۱۸ سالی پر خطر برای افغانستان است و یا سالی آرام؛ اما باید آمادگی برای یک سال پر تنش در سال ۲۰۱۹ داشته باشیم.”

گفتنی است که ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که روز دوشنبه به افغانستان آمده بود نیز نگرانی مشابهی ابراز کرد.

آقای غنی همچنین ادعاهای پاکستان مبنی بر وجود همکاری های مخفیانه افغانستان و هند علیه پاکستان را رد کرد.

وی گفت: “هیچ توافقنامه مخفی میان افغانستان و هند وجود ندارد. هیچ گونه توافق مخفیانه و یا سیاست بی ثبات سازی همسایگان در توافقات علنی و غیرعلنی افغانستان و هند وجود ندارد. بیایید از یک دنیای تخیلی بیرون شویم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.