اقتصادسیاست

اشرف غنی برای مراسم اجرایی شدن پروژه برق کاسا به تاجیکستان می رود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور قرار است در این سفر در مراسم اجرایی شدن آغاز کار پروژه برق کاسا ۱۰۰۰ شرکت نماید.

پروژه برق کاسا ۱۰۰۰ قرار است ۱۳۰۰ میگاوات برق اضافی را در ماه‌های تابستان (می تا سپتامبر) از قرغیرستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان منتقل سازد.

قرارداد این پروژه در ماه نومبر ۲۰۰۷ بین هرچهار کشور امضا شد.

امتداد این پروژه از قرغیزستان تا تاجیکستان ۴۷۷ کیلومتر و از تاجیکستان تا پاکستان از مسیر افغانستان ۷۵۰ کلومتر میباشد.

نخست برق با ولتاژ ۵۰۰ کیلوولت از شهر داتکا قرغیزستان به شهر خجند تاجیکستان منتقل میشود و سپس به شهرهای دوشنبه، ریگر، نوریک و سنگ توده منتقل میشود.

در منطقه سنگ توده تاجیکستان ولتاژ برق از ۵۰۰ کیلوولت به ۲۲۰ کیلوولت مبدل و در ضمن مقیاس آن به ۱۳۰۰ میگاوات برق مبدل شده وارد کندز افغانستان میشود و با گذر از ولایت های کندز، بغلان و پروان به کابل میرسد. در کابل یک ذخیره گاه و در ضمن یک مبدل بزرگ برق با ظرفیت ۳۰۰ میگاوات برق ساخته میشود که در ضمن تبدیلی برق، ظرفیت وارد و صادر برق را هم دارا خواهد بود. سپس برق از کابل، از مسیر لغمان و ننگرهار به پشاور پاکستان صادر میشود.

مجموع هزینه این پروژه حدود ۹۵۳ ملیون دالر میباشد که از سوی هر چهار کشور دخیل در این پروژه پرداخته میشود.

از مجموع ۹۵۳ ملیون دالر، سهم افغانستان درین هزینه ۳۰۹ ملیون دالر، تاجیکستان ۲۵۱ ملیون دالر، پاکستان ۱۹۷ ملیون دالر و از جمهوری قرغیزستان ۱۹۶ ملیون دالر است که بیشترین هزینه آن از سوی بانک جهانی (WB)، بانک انکشاف آسیایی (ADB)، بانک انکشاف اسلامی (IDB)، اداره انکشاف بین المللی آیالات متحده USAID، اداره انکشاف بین المللی بریتانیا (DFID)، اداره انکشاف بین المللی آسترالیا (AusAID) پرداخته میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا