سیاستِتیتر یک

اشرف غنی: قصد فرار ندارم و در تلاش برای بازگشت به کشور هستم

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری پیشین کشور همزمان با محاصره شهر کابل توسط نیروهای طالبان، روز یکشنبه ۲۴ اسد کابل را به مقصد نامعلومی ترک کرد.

ترک یک باره آقای غنی با واکنش های فراوانی از سوی مقامات و شهروندان کشور مواجه شد، و بسیاری ها این عمل آقای غنی را با عنوان «فرار از مسئولیت» مصداقی از خیانت به کشور دانستند.

آقای غنی شام امروز (چهارشنبه) در یک پیام ویدیویی گفت در حال حاضر در کشور امارات متحده عربی بسر می برد، و قصد فرار و جلای وطن ندارد و در تلاش و مشوره است تا به کشور بازگردد.

وی در پیامش علت ترک خود از کشور را بار دیگر جلوگیری از خونریزی عنوان کرد و گفت «یا من می ماندم و شاهد خونریزی و ویرانی کابل می بودم. طالبان و همکاران داخلی و خارجی شان به وضاحت گفته بودند تا من باشم، آنها راه مسالمت آمیز نمی بینند.»

آقای غنی افزود مسئولیتی که بر دوش وی بوده این بوده که بخاطر قدرت، کابل ویران و خونریزی کوچه به کوچه مانند سوریه و یمن آغاز نشود.

به گفته ی وی، دقایقی پس از ترک او از کابل، طالبان و چهره های ناشناس که به زبان کشور نیز بلدیت نداشتند وارد ارگ شده و اتاق به اتاق دنبال وی می گشتند.  

اشرف غنی گفت “تصمیم این بوده که آنچه ۲۵ سال قبل در افغانستان رخ داده بود تکرار شود” و فاجعه شرم آور تاریخ افغانستان تکرار گردد که رئیس جمهور افغانستان به دار آویخته می شود.

آقای غنی همچنین افزود که هر کس به شما گفت که رئیس جمهور کشورتان شما را فروخت و برای منفعت مالی و حفظ جان خویش فرار کرد باور نکنید.

او گفت “من به گونه ای از افغانستان خارج ساخته شدم، که حتی فرصت نیافتم تا چپلی هایم را از پایاهایم بیرون کرده و بوت هایم (کفش هایم) را بپوشم. بزرگترین سرمایه زندگی ام که کتاب ها و صدها کتابچه یادداشت و لب تاپ شخصی ام بود، که تمام دار و ندار معنوی زندگی ام را تشکیل می داد، نتانستم با خود بگیرم.”

آقای غنی همچنین به گزارش هایی مبنی بر انتقال چندین موتر پول از کشور توسط وی واکنش نشان داد و گفت که این خبرها کاملا بی اساس و دروغ می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا