سیاستِتیتر یک

اشرف غنی با مشاور نخست وزیر پاکستان در حاشیه کنفرانس قلب آسیا دیدار کرد

گفته می شود در این دیدار دو طرف در خصوص تامین صلح و ثبات در افغانستان و تهدید مشترک تروریزم با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداختند.

این دیدار در حاشیه کنفرانس قلب آسیا موسوم به روند استانبول در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند صورت گرفت. آقای غنی و سرتاج عزیز هر دو شب گذشته وارد این شهر شدند.

این دیدار در حالی میان این دو مقام صورت می گیرد که افغانستان بارها نگرانی اش را در خصوص کم کاری پاکستان در امر مبارزه علیه تروریزم و گفتگوهای صلح افغانستان ابراز کرده است.

افغانستان همواره گفته است که گروه های تروریستی از خاک پاکستان علیه خاک افغانستان استفاده می کنند و پاکستان در این زمینه اقدامی نمی کند.

یک منبع پاکستانی آگاه از دیدار آقای غنی و سرتاج عزیز گفت “هر دو در خصوص صلح و توسعه ثبات افغانستان با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداختند.”

لازم به ذکر است که پیش از آغاز کنفرانس قلب آسیا، مقامات کشور گفته بودند که فعالیت های تروریستی که از خاک پاکستان ساطع می شوند بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات منطقه می باشد، و خواهان تطبیق چارچوبی مشخص در خصوص مبارزه ی منطقه ای علیه تروریزم در این کنفرانس شده بودند.

کنفرانس قلب آسیا- روند استانبول در سال ۲۰۱۱ به ابتکار افغانستان و ترکیه راه اندازی شد و کشورهای پاکستان، افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عربی عضو آن هستند.

این کنفرانس به منظور تامین امنیت در افغانستان و کشورهای منطقه و رشد و همکاری های اقتصادی و سیاسی در منطقه ایجاد گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا