- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

اشرف غنی: انتخابات و روند ثبت نام رای دهندگان جایگاه خاصی برای مردم دارد

دفتر ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای نوشته، که آقای غنی بعدازظهر امروز از طریق ویدیو کنفرانس، با والیان، فرمانده های قول اردوهای کشور، زون های پولیس، لواها، کندک های اردوی ملی، قوماندانی های امنیه، روسای امنیت ملی و دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ۳۴ ولایت کشور، به منظور بهتر اجرا شدن روند ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها، هدایات لازم را داد.

براساس خبرنامه ریاست جمهوری؛ در این کنفرانس، ابتدا، «گلاجان عبدالبدیع» رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این کمیسیون به‌ منظور برگزاری انتخابات آینده به‌ گونۀ شفاف و بهتر، به‌ کارهای خود سرعت بخشیده است.

وی اضافه ‌کرد که روند ثبت نام رای‌دهندگان امروز شنبه ۲۵ حمل آغاز می ‌گردد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افزود که پروسه ثبت ‌نام رای ‌دهندگان در دو مرحله، ابتدا در شهرها و ولایات و بعد در ولسوالی‌ها و قریه ‌جات آغاز می‌ گردد که دو ماه را در بر خواهد‌ گرفت.

وی از مسوولین ملکی و نظامی خواست که در پروسۀ ثبت نام رای ‌دهندگان اشتراک ورزند.

بدیع گفت که پس از تکمیل پروسۀ ثبت ‌نام رای‌دهندگان به‌ منظور ثبت ‌نام افراد باقی ‌ماندۀ واجد شرایط، در دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات یک گروه کاری باقی می ‌ماند.

سپس، آقای غنی آغاز پروسۀ ثبت ‌نام رای‌دهندگان را به ‌خاطر برگزاری شفاف پروسۀ ملی انتخابات تبریک گفت و انتخابات را اصلی مهم در نظام مردم ‌سالار دانست.

وی افزود که انتخابات و پروسۀ ثبت ‌نام رای‌دهندگان، نزد مردم افغانستان ارزش و جایگاه خاص دارد.

رئیس ‌جمهور به ‌والی‌ های ولایات هدایت ‌داد که در این روند سهم بگیرند و نیز از طریق نشست‌ها، مردم را برای اشتراک در این پروسۀ ملی تشویق و با کمیسیون انتخابات همکاری نمایند.

او اضافه‌ کرد که مسوولین ملکی و نظامی در همکاری با کمیسیون مستقل انتخابات، جلوی هر نوع مداخله را بگیرند و با عاملین آن برخورد جدی و قانونی نمایند.

محمداشرف غنی با تاکید گفت که به‌ منظور برگزاری یک انتخابات شفاف که خواست مردم و اولویت و مسوولیت حکومت می‌باشد، اصل بی ‌طرفی رعایت شود و با متخلفین برخورد قانونی صورت گیرد.

رئیس ‌جمهور این پروسۀ ملی را با اهمیت دانسته گفت که مردم با خواست خود و توام با آزادی کامل تصمیم می‌ گیرند و از مسوولین امنیتی به ‌خاطر ترتیب پلان امنیتی انتخابات ستایش کرد.

وی به مسوولین امنیتی دستور داد که پلان امنیتی را به ‌گونه موثر آن تطبیق و برای برگزاری شفاف این پروسۀ ملی، همکاری همه‌ جانبه نمایند.