• انتشار: 1 سپتامبر 2015
  • ساعت: 18:19
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2161
پرینت

اشرف غنی از عالمان دینی خواست تا در مبارزه با فساد با حکومت همکاری کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در یک گردهم آیی عالمان دین در ارگ ریاست جمهوری از آن‌ها خواست تا در مبارزه علیه فساد با حکومت همکاری نمایند. رئیس جمهور افغانستان از علما خواست تا مردم را علیه فساد بسیج کنند.

رئیس جمهور غنی به فساد گسترده در ادارات دولتی اعتراف کرد و گفت که مردم افغانستان سالانه میلیاردها دالر باج می‌پردازند. آقای غنی تاکید کرد که در کشورهایی مانند افغانستان ده درصد کارمندان دولتی کار می‌کنند در حالی که ۹۰ درصد دیگر مصروف فساد هستند. به باور غنی چنین کشورهایی هرگز پیشرفت نمی‌کنند.

آقای غنی گفت در صورتی که فساد از کشور برچیده نشود، افغانستان تباه خواهد شد. او علاوه کرد، جای شرم است که همه ساله جهان می‌گوید «افغانستان یکی از فاسدترین کشورهای جهان است.»

به باور رئیس جمهور عده محدودی از مقام‌های حکومتی و قاچاقبران، شهرت مردم را با خطر مواجه کرده‌اند.

رئیس جمهور گفت بزرگترین مشکل این است که مردم فکر می‌کنند فساد در ادارات دولتی طبیعی است در حالی که هیچ کس حق ندارد از مردم رشوت بگیرد. رئیس جمهور غنی افزود بیشتر تولیداتی که در بازارهای افغانستان به فروش می‌رسد از کشورهای دیگر وارد می‌شود و مردم افغانستان هنوز صدقه خارجی‌ها را می‌خورند.

رئیس جمهور غنی تاکید کرد که قرار است برنامه‌های منسجمی برای مبارزه با فساد در استخدام روی دست گرفته شود “اقدامات سرتاسری و همه جانبه را روی دست داریم که اداره پاک شود”. اما عمق میراث چهل ساله باید درک شود. “اقدام اول این است که مامورین عالی رتبه در اداره به فساد گرفتار نباشد. ”

غنی گفت که فساد قانون را زیر پا کرده و حتی مبدل به انفجار بداخلاقی در جامعه افغانستان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.