• انتشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۳۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18770
پرینت

اشرف غنی از رهبران طالبان خواست به افغانستان بازگردند و با احترام زندگی کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور همزمان با سالروز خروج ارتش سرخ شوروی از افغانستان بار دیگر از رهبران طالبان خواست تا به افغانستان بازگردند و با احترام در کشور زندگی کنند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور طی سخنانی در مراسم بیست و هشتمین سالروز خروج ارتش سرخ شوروی از افغانستان، گفت که آن دسته از اعضای گروه طالبان که تفکر افغانستانی و استقلالیت دارند باید به افغانستان بازگشته و زندگی با شانی را شروع کنند.

آقای غنی همچنین به امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اشاره کرد و گفت که امضای این توافقنامه با آقای حکمتیار راه را برای دیگر مجاهدین باز کرده است.

او افزود که افغان ها در گذشته بخاطر آزادی افغانستان دست به جهاد زدند، اما جهاد فعلی برای بازسازی و احیای مجدد افغانستان می باشد.

رئیس جمهوری کشور همچنین جهاد فعلی شورشیان را زیر سوال برد و گفت که مجاهدین در گذشته حملات انتحاری راه اندازی نمی کردند و هیچ خبری از تخریب مساجد و کشتن انسان های بی گناه وجود نداشت.

آقای غنی بار دیگر تاکید کرد که مجاهدین برای آزادی و توسعه افغانستان جهاد می کردند.

این گفته ها در حالی از سوی رئیس جمهوری کشور مطرح می گردد که گروه طالبان همواره از اشتراک در گفتگوهای صلح با دولت افغانستان خودداری کرده است، و برای این منظور پیش شرط هایی به شمول خروج کامل نیروهای خارجی، آزادی زندانیان این گروه و لغو تحریم های سازمان ملل علیه این گروه را مطرح کرده است.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر کشورمان در اسلام آباد چندی پیش در خصوص پیش شرط های طالبان گفت که تا زمانی که فعالیت های شورشیانه در افغانستان وجود داشته باشد، نیروهای خارجی هم حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد که اگر طالبان واقعا خروج نیروهای خارجی را می خواهند، پس باید پیش آمده و صلح کنند، زیرا زمانی که صلح در کشور برقرار شود، هیچ نیازی به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیست.

او گفت: “صلح نیروهای خارجی را از افغانستان خارج می کند، و نه جنگ.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.