• انتشار: 19 اکتبر 2019
  • ساعت: 13:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38797
پرینت

اسپانتا: جنگ افغانستان «بی هدف» است

داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان که در کنفرانس صلح هرات صحبت می کرد جنگ کنونی در افغانستان را «بی‌هدف» عنوان کرد.

هشتمین دور «گفتگوی امنیتی هرات» با حضور نمایندگان ۲۰ کشور و پنج سازمان بین‌المللی روز جمعه در شهر هرات آغاز شد. تلاش برای ایجاد اجماع سیاسی در راستای حل جنگ و تامین صلح از موضوعات این نشست است.

در این همایش که سالانه توسط «انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان» برگزار می‌شود، چندین عضو سابق طالبان نیز حضور دارند و روی موضوعات مختلف در پیوند با امنیت و صلح در افغانستان و منطقه بحث و گفتگو می‌شود.

داوود مرادیان، رییس مرکز تحقیقاتی «انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان» گفت: «هدف اصلی این نشست، تلاش برای ایجاد اجماع فکری و سیاسی برای یافتن راهکارهایی در خصوص حل مشکلات افغانستان و منطقه می‌باشد.»

وی افزود قرار است در این کنفرانس در باره سطح همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و چالش‌های پیش رو بحث و گفتگوهایی انجام شود.

امنیت و صلح

مذاکرات صلح افغانستان و تاثیر کشورهای منطقه در آن نیز در اظهارات سخنرانان این برنامه بازتاب یافت. داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان جنگ کنونی در افغانستان را «بی‌هدف» عنوان کرد.

اسپنتا گفت: «جنگ افغانستان یک جنگ بی‌هدف است، جنگی که به خواسته کشورهای حمایت کننده ما رهبری می‌شود. ایالات متحده آمریکا به جای اینکه پناه‌گاه‌های شورشیان را در خاک پاکستان هدف قرار دهد‌، حداقل ۳۶ میلیارد دالر به پاکستان کمک کرده است.»

معتصم آغاجان، یک مقام پیشین رژیم طالبان که در این کنفرانس اشتراک نموده است، از حمایت‌های مالی پاکستان و روسیه و برخی کشورهای دیگر به گروه طالبان خبر داد.

این مقام پیشین طالبان مدعی شد این گروه حاضر است با افغان‌ها آتش بس کند، اما با خارجی‌ها آتش بس نمی‌کند. اما به صورت رسمی گروه طالبان تا حالا هرگونه درخواست برای آتش بس را رد کرده است.

این نشست در قلعه تاریخی اختیارالدین شهر هرات برگزار شده فردا به کار خود پایان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.