• انتشار: 15 دسامبر 2018
  • ساعت: 20:55
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30938
پرینت
وانگ یی وزیر خارجه چین در دیدار با غنی

اسلام آباد از نفوذش بر طالبان برای ختم جنگ استفاده کند

چین از گروه طالبان خواست که به چهار دهه جنگ در افغانستان پایان داده و به روند گفتگوهای صلح بپیوندد.

به گزارش رها، ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای از دیدار وزرای خارجه چین و پاکستان با رئیس جمهور غنی خبر داده است. دفتر رسانه‌های ریاست‌جمهوری می‌گوید در این دیدارها که بعد از ظهر امروز ۲۴ قوس به گونۀ جداگانه در ارگ برگزار شدند، در بارۀ صلح، انتخابات، مبارزۀ مشترک با تروریزم و همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان، چین و پاکستان گفتگو شده است.

بر اساس خبرنامه ارگ، رئیس‌جمهور غنی از وزیر خارجۀ چین خواسته که «کشورش در تقویت بیشتر اجماع صلح منطقوی، همکاری کند.»

در همین حال، وزیر خارجۀ چین گفته است که کشورش «در رابطه به صلح، مبارزه با تروریزم، زیربنا، تجارت و انکشاف افغانستان، به هرگونه همکاری متعهد می‌باشد.»

آقای وانگ یی هم‌چنان گفته است که چین در روند صلح «بین‌الافغانی به رهبری و مالکیت افغان‌ها» همکاری می‌کند.

وزیرخارجۀ چین تأکید کرده است که «پاکستان بر طالبان نفوذ دارد و از این کشور خواهیم خواست تا با استفاده از نفوذ خود در خصوص پایان‌بخشیدن جنگ در افغانستان، اقدامات عملی نماید.»

کنفرانس خبری وزای خارجه سه کشور

وزرای خارجه سه کشور چین، پاکستان و افغانستان، پس از نشست سه جانبه در کابل در کنفرانس خبری شرکت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وانگ یی، وزیر خارجه چین که در نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که کشورش حاضر است که تلاش هایش در زمینه صلح و تأمین امنیت در افغانستان را افزایش دهد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز در نشست کابل اعلام کرد که کشورش قصد دارد، دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد برداشته شود و پاکستان در زمینه صلح و طرح‌های اقتصادی در افغانستان کار کند.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان با ابراز تردید در مورد اظهارات وزیر خارجه پاکستان گفت که پاکستان باید در عمل نشان دهد که خواهان تامین صلح در افغانستان است.

روابط نزدیک میان پکن و اسلام آباد و حمایت‌های اقتصادی چین از پاکستان باعث شده که پکن به عنوان حامی اسلام‌آباد تلقی شود و این کشور نفوذ زیادی بر پاکستان داشته باشد.

در نشست امروز وزیر خارجه چین دو پیام مشخص داشت؛ اول طالبان باید وارد روند گفت‌وگوهای صلح شود و دوم چین حاضر است برای بهبود روابط پرتنش کابل و اسلام آباد به عنوان میانجی عمل کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان در دیدار با اشرف غنی گفته است که افغانستان با ثبات به نفع پاکستان و منطقه است.

این در حالیست که پاکستان اعلام کرده است این کشور روز دوشنبه هفته جاری میزبان مذاکرات صلح خلیل زاد با طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.