امنیت و جرایم

اسدالله هارون، آخرین زندانی افغان در گوانتانامو آزاد شد

اندیپندنت در گزارشی از وزارت دفاع آمریکا روز گذشته (شنبه ۲۴ میزان) نقل کرد که اسدالله هارون مشهور به هارون الافغانی آخرین زندانی افغان در زندان گوانتانامو در تاریخ ۱۵ میزان سال جاری حکم آزادی اش را دریافت کرده است.  

در حکم آزادی اسدالله هارون ۴۰ ساله بر خلاف گزارش های قبلی پنتاگون در مورد او، آمده است که وی رهبری جنگجویان افراطی را بر عهده نداشت و از رفتارهای گذشته اش نیز پشیمان است.

اسدالله هارون از سال ۲۰۰۷ به اتهام رهبری جنگوجویان افراطی و پیام رسان گروه تروریستی القاعده در زندان گوانتانامو حبس بود.

این در حالیست که سال گذشته هیات بازبینی، درخواست آزادی وی را رد کرده بود؛ اما در نوبت رسیدگی امسال به پرونده آزادی او وضعیت تغییر کرد.

در حکم صادره آمده که دلیل موافقت با آزادی وی به دلیل «نقش غیررهبری وی در یک سازمان افراطی و عدم وجود مبنای ایدئولوژیک مشخص برای اقدامات گذشته» و همچنین «ابراز پشیمانی از اقدامات گذشته» بوده است.

نکته قابل توجه این است که طبق اسناد رسمی پنتاگون، هنوز ۳۹ زندانی وابسته به القاعده در گوانتانامو نگهداری می‌شوند از جمله خالد شیخ محمد، مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر که به همراه ۹ نفر دیگر پرونده شان در نوبت رسیدگی است.

در دو دهه گذشته، ایالات متحده بیش از ۲۰۰ زندانی افغان را در گوانتانامو زندانی کرده بود. اکثریت قریب به اتفاق این افراد در دوران حکومت دولت پیشین افغانستان از این زندان آزاد شدند و به افغانستان بازگشتند. برخی از مشهورترین این افراد هم‌اکنون در رده‌های بالای رهبری طالبان قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا