سیاست

اسحاق زی؛ فرستاده حکومت پیشین افغانستان به سازمان ملل در سمت‌اش باقی میماند

مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه( ۱۵ قوس) تصمیم درباره کرسی افغانستان در این سازمان را به تأخیر انداخته است.

گفته می شود که بربنیاد این تصمیم، غلام محمد اسحاق‌زی، فرستاده حکومت پیشین افغانستان به سازمان ملل، در سمت‌اش باقی می‌ماند.

مجمع عمومی سازمان ملل روز گذشته طی یک قطعنامه تصمیم کمیته تشخیص اعتبار را تأیید کرد و این بدین معناست که نماینده حکومت پیشین افغانستان در این سازمان باقی خواهد ماند.

کمیته تشخیص اعتبار این سازمان هفته پیش تصمیم درباره کرسی افغانستان را به تعویق انداخت و گفت که مجمع عمومی درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

کرسی افغانستان در سازمان ملل پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی طالبان در افغانستان به یکی از موضوعات جنجالی مبدل شده است.

امارت اسلامی طالبان سهیل شاهین را به حیث نماینده افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود، اما سازمان ملل با این کار موافقت نکرده است.

از سویی هم، مجمع عمومی سازمان ملل گفته است که این سازمان به همکاری با مردم افغانستان تمرکز دارد و در تلاش است تا به نیازمندی های مردم رسیدگی شود.

با این حال وزارت خارجه طالبان در واکنش به این تصمیم سازمان ملل گفته است که امارت اسلامی حق دارد از افغانستان در سازمان ملل نماینده‌گی کند.

عبدالقهار بلخی، سخگوی وزارت خارجه طالبان در تویتی نوشته است:«حکومت جدید افغانستان به عنوان یک حکومت مسوول و برخوردار از حاکمیت در سراسر قلمرو که امنیت مطمئن را به تمامی مردم تأمین نموده است، حق مشروع دارد تا از مردم افغانستان در ملل متحد نمایندگی کند.»

بلخی افزوده است که دادن کرسی افغانستان به اسحاق‌زی چشم پوشی از حق مردم افغانستان است.

او می گوید:«باقی‌ماندن کُرسی افغانستان در‌ ملل متحد به دست کسی که هیچ ارتباط کاری با مرکز و هیچ حاکمیتی در هیچ نقطهٔ افغانستان ندارد، چشم‌پوشی از حق مشروع مردم افغانستان است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا