• انتشار: 14 دسامبر 2019
  • ساعت: 12:29
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39953
پرینت

استیضاح ترامپ تصویب شد

کمیته قضایی مجلس نمایندگان امریکا با تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ این لایحه را برای رای‌گیری به صحن علنی این مجلس فرستاد.

بنابر قوانین کنگره، رای‌گیری در کمیته قضایی نخستین گام قانونی برای به رای گذاشتن لایحه استیضاح در صحن علنی مجلس نمایندگان است که انتظار می‌رود هفته آینده روی دهد.

قرار بود این رای‌گیری عصر روز پنجشنبه برگزار شود اما با بحث و اختلاف‌نظر میان اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه کمیته قضایی که از صبح پنجشنبه آغاز شده بود به حدود نیمه شب کشید و نمایندگان موافق و مخالف ۱۴ ساعت با هم بحث کردند.

اگرچه تصویب این لایحه در کمیته قضایی مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات‌هاست تقریبا قطعی بود اما با مکتوب شدن این رای‌گیری فرآیند قانونی استیضاح آقای ترامپ رسمیت یافت.

بدین ترتیب، دونالد جی. ترامپ، چهارمین رییس جمهوری تاریخ امریکا لقب می‌گیرد که از سوی کنگره رسما برای استیضاح او اقدام شده است.

دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند در لایحه استیضاح آقای ترامپ را به “سوء استفاده از قدرت” و “مانع تراشی بر سر تحقیقات کنگره” متهم کرده‌اند و معتقدند که آقای ترامپ به همین دو دلیل دیگر کفایت لازم برای نشستن بر صندلی ریاست جمهوری را ندارد.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان و در راس آنها آقای ترامپ هر دو اتهام را رد می‌کنند و با انتقاد از روند تحقیقات استیضاح، دموکرات‌ها را به تلاش برای “کودتا” و “ابطال نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶” متهم می‌کنند.

آقای ترامپ، روز جمعه در واکنشی دوباره به استیضاح خود آن را “فریب‌کارانه و قلابی” خواند و روند شکل‌گیری آن را محکوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.