• انتشار: 16 فوریه 2019
  • ساعت: 10:30
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32355
پرینت
دکتر عبدالله ریاست اجرائیه

استقلال، جمهوریت و قانون اساسی قابل مذاکره نیستند

دکترعبدالله، رئیس اجرایی که در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‌کرد، گفت که باید همه طرفها بدانند که صلح یک پروژه شخصی نیست بلکه مربوط به مردم افغانستان است و هیچ کشوری و یا جریانی به تنهایی پیش برده نمی تواند.

به گزارش رها، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی گفت: در روند صلح و مذاکره افغانستان، استقلال کشور، قانون اساسی، حقوق شهروندان و نهادهای قانونی افغانستان از جمله اردوی ملی قابل مذاکره و معامله نیست و ۹۹ درصد سیاست‌مداران کشور از این اصول و ارزش‌ها حمایت می‌کنند.

داکتر عبدالله که به مناسبت گرامیداشت ۲۶ دلو سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد با تأکید برحفظ همبستگی گفت که “نه جنگ و نه صلح هیچ کدام را با بی اتفاقی نمی‌بریم.”

وی ابراز امیدواری کرد که به پاس خون جوانان پاکدل و آرمان برحق شهدای چهار دهه کشور، صلح در کشور تأمین شود و به تمام خشونت ها و خون ریزیها پایان داده شود.

آقای عبدالله به چگونگی تأمین صلح در کشور نیز اشاره کرد و گفت: طرف مذاکره کننده باید درک کند که جمهوری اسلامی بودن افغانستان غیر معامله و ماده قانونی در این زمینه غیر قابل تعدیل است.

رئیس اجرائیه تاکید کرد که باید همه طرفها بدانند که صلح یک پروژه شخصی نیست بلکه مربوط به مردم افغانستان است و هیچ کشوری و یا جریانی به تنهایی پیش برده نمی تواند.

 عبدالله با اشاره به خروج سربازان شوروی از افغانستان گفت که خروج نیروهای شوروی در نتیجه قربانی‌های تمام مردم افغانستان به‌دست آمده است.

به گفته‌ی او این روز یعنی «۲۶ دلو» به هیچ قوم، گروه و جریان خاص تعلق ندارد بلکه روز تمام مردم افغانستان است.

رئیس اجرائیه تأکید کرد: جهاد افغانستان از تروریسم مبرا بود. نمی‌گفتیم صدها بی‌گناه کشته شوند و ما یک سرباز روس را بکشیم.

عبدالله در بخشی از سخنانش افزود که شوروی سابق می‌خواست در کنار اهداف ژئوپولیتیک خود یک ایدیولوژی‌ای را که با روح، روان و عقیده‌ی مردم افغانستان پیوند نداشت، بر مردم این کشور تحمیل کند که با قیام و جهاد مردم افغانستان مواجه شد.

وی در این مراسم به تلاش مشترک برای به موفقیت رساندن پروسه‌ی دولت‌سازی در کشور تأکید کرد و گفت که برای بیرون رفت از وضعیت کنونی باید میان تمامی طرف‌ها هماهنگی وجود داشته باشد.

آقای عبدالله افزود احتمال خروج نیروهای خارجی از افغانستان وجود دارد پس باید از درس‌های تلخ تاریخ درس گرفت تا تکرار نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.