• انتشار: 31 دسامبر 2018
  • ساعت: 18:09
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31287
پرینت

استقبال سازمان ملل از تأخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) با صدور بیانیه‌ای پس از اعلام به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، با استقبال از این مسأله، تاکید کرده است که مدیریت نادرست برگزاری انتخابات غیرقابل قبول است.

به گزارش رها، دفتر نمایندگی سارمان ملل متحد یوناما امروز دوشنبه(۱۰ جدی) با نشر اعلامیه ای گفته است: “با ملاحظه به اعلام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه جولای ۲۰۱۹ از سوی مقامات انتخاباتی افغان، هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان(یوناما) از وضاحت در تقویم انتخاباتی استقبال می‌نماید”.

در این اعلامیه آمده است: ملل متحد درک می‌کند که تاریخ جدید از سوی کمسیون مستقل انتخابات در پی مشوره با طیف گسترده از فعالین سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و حکومت افغانستان، که همه‌شان خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با اعتبار و شفاف هستند، اعلام گردیده است.

سازمان ملل در ادامه گفته است که ارزیابی کمسیون مستقل انتخابات در مورد نیاز به زمان بیشتر برای آموختن از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ به منظور آمادگی کافی جهت تدویر انتخابات ریاست جمهوری را مورد تأیید قرار می‌دهد.

این در حالی است که یوناما کمسیون مستقل انتخابات را تشویق می‌کند تا تقویم مفصل انتخابات را نشر نموده و آخرین معلومات درمورد این روند را به گونۀ منظم به اطلاع عموم برساند. با درنظرداشت این‌که تقویم مفصل انتخاباتی برای انتخابات جولای ۲۰۱۹ معلومات اساسی را به رأی‌دهندگان، کاندیداها و شمار زیادی از دست‌اندرکاران شامل در انتخابات ارائه می‌نماید، ملل متحد منتظر نشر به موقع آن می‌باشد .

یوناما در ادامه تأکید کرده است که “انتخابات ریاست جمهوری برای آینده افغانستان حیاتی است و مدیریت نادرست آن غیرقابل قبول می‌باشد .”

این نهاد از کمسیون شکایات اتنخاباتی نیز خواسته که بر نقش خود در تحقیق و قضاوت شکایاتی که از انتخابات پارلمانی صورت گرفته است، تمرکز نماید.

یوناما در ادامه هشدار داده است که “هیچ کس حق ندارد تا با توسل به تحریک و تهدید، پروسه انتخابات و ثبات کشور را اخلال نماید.”

سازمان ملل در ادامه از کمسیون مستقل انتخابات و کمسیون شکایات انتخاباتی خواسته است که “با توجه به وجود بی‌نظمی‌های عمده و قابل اجتناب در جریان آمادگی و برگزاری انتخابات پارلمانی، از کمسیون مستقل انتخابات و کمسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهد تا اقدامات اصلاحی و ضروری را روی دست گیرند و در ماه‌های آینده بر تکمیل بسته کامل اصلاحات واقع‌بینانه و مبتنی بر اولویت‌ها توجه جدی مبذول دارند”.

یوناما در ادامه توضیح داده است که “این اصلاحات باید شامل تصحیح فهرست رأی‌دهندگان، تقسیم واضح مسئولیت‌ها میان کمسیون مستقل انتخابات و دارالانشای کمسیون مستقل انتخابات، حصول اطمینان از وجود دارالانشاء با کارمندان کافی و آموزش دیده و ایجاد تغییرات مورد نیاز در تشکیلات‌شان پیش از انتخابات در جولای ۲۰۱۹ گردد .

این در حالی است که کمسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با اشاره اعلام تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این تأخیر را نقض صریح قانون اساسی می داند.

کمسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی مطابق بند ۲ ماده ۸  قانون کمسیون و در راستای انجام وظایف نظارت بر تطبیق قانون اساسی، این موضوع را نظر به احکام قانون اساسی در جلسه فوق العاده امروز مورد بررسی قرار داد و به اتفاق آرای اعضای حاضر به شرح زیر نظریه حقوقی صادر نمود:

تأخیر انتخابات ریاست جمهوری مخالف قانون اساسی: به موجب ماده شصت ویکم قانون اساسی؛ «وظیفه رئیس جمهور در اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پایان می‌یابد.

انتخابات به منظور تعیین رئیس جمهور جدید در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پایان کار رئیس جمهور برگزار می‌گردد». هرگونه تأخیر از ناحیه برگزارکنندگان انتخابات نقض صریح قانون اساسی محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.