اجتماعی

استفاده افغان ها از پول دیجیتالی «بیت کوین»

 

رویا محبوب به همراه خواهر کوچکترش ۱۰ سال پیش یک مرکز آموزشی کامپیوتر برای زنان در شهرهای هرات و کابل تاسیس کرد.

در این مرکز، زنان همچنین تشویق به ساختن برخی کلیپ های ویدیویی می شدند که بابت ساخت شان دستمزد دریافت می کردند.

رویا محبوب به رویترز می گوید زمانی که می خواسته معاش و یا دستمزد این دختران را پرداخت کند، همواره با مشکلات همراه بود، زیرا برخی از آنها حساب بانکی نداشتند و یا برخی از آنها حتی اسناد هویتی شان را مانند تذکره نگرفته بودند که بتوانند یک حساب بانکی برای خود ایجاد کنند؛ به همین منظور همیشه از سیستم حواله جات برای ارسال پول به آنها استفاده می کرده است، تا اینکه با «بیت کوین» آشنا می شود.

خانم محبوب گفت: “حواله پول نقد نه کار راحتی بود و نه کار امنی؛ سیستم «پی پال» هم وجود نداشت؛ تا اینکه اسم بیت کوین را شنیدیم.”

وی می افزاید: “استفاده از آن برای انتقال پول هم آسان، ارزان، ایمن و کلی مزایای دیگر داشت. بنابراین به دختران آموزش دادیم که چگونه بتوانند از این گزینه استفاده کنند و از آن پس شروع به پرداخت معاش ها و دستمزدهایشان به بیت کوین کردیم. به آنها می گفتیم که این یک سرمایه گذاری برای آینده تان است.”

خانم رویا محبوب علاوه می کند که از حدود ۱۶ هزار دختر و زنی که در مراکز آموزشی او علوم اولیه کامپیوتری را فرا گرفتند، تقریبا یک سوم شان نحوه درست کردن «کیف پول دیجیتال» و نحوه ارسال و دریافت رمزارزها مانند بیت کوین و «اتریوم» و تجارت با این رمزارزها را یاد گرفتند.

رویا محبوب در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک صد فرد تاثیرگذار در دنیا توسط مجله تایمز انتخاب شد

خانم محبوب افزود شماری از این خانم ها به دنبال سقوط دولت پیشین از افغانستان خارج شدند، و برخی دیگر از پول های دیجیتال شان برای خارج شدن استفاده کردند. “آنها با استفاده از این رمزارزها به راحتی توانستند پول هایشان را از افغانستان خارج سازند.”

لازم به ذکر است که استفاده از رمزارزها به تازگی در سراسر دنیا بسیار شایع شده است، حتی ماه گذشته کشور السالوادور به عنوان اولین کشور در دنیا رمز ارز بیت کوین را به عنوان واحد پول رسمی خود معرفی کرد.  

گرچه از بیت کوین و دیگر رمزارزهای معتبر در دنیا بیشتر نهادهای مالی بزرگ برای سرمایه گذاری و تجارت استفاده کرده اند، اما این رمزارزها به کمک آنهایی که دسترسی کمتری به سیستم بانکداری دارند مانند کسانی که در مناطق جنگی و یا دارای دولت های ضعیف هستند آمده است.  

خانم رویا محبوب می گوید “الان به این فکر می کنم که چرا در آن دوران آموزش کار با بیت کوین را جدی تر دنبال نکردم، تا این گونه افغان های بیشتری هم اکنون دسترسی راحت به پول هایشان داشتند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا