• انتشار: ۲۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۱:۵۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68171
پرینت

استرالیا تاکنون حتی یک ویزای بشردوستانه برای پناهجویان افغان صادر نکرده است

مقام های استرالیا پیش تر اعلام کردند که پس از سقوط دولت در افغانستان و روی کار آمدن دوباره طالبان، در حدود ۱۵۰ هزار درخواست پناهندگی از سوی افغان ها دریافت کرده است؛ این کشور اما تاکنون حتی یک ویزا هم صادر نکرده است.

پارلمان استرالیا در تحقیقی پی برده است که دولت فدرال این کشور، تاکنون هیچ ویزای پناهجویی برای افغان های آسیب پذیر پس از سقوط دولت در افغانستان صادر نکرده است.

وزارت امور داخلی استرالیا گفته است پس از سقوط دولت در افغانستان، هزاران مهاجر افغان با ویزاهای کوتاه مدت وارد استرالیا شده اند، اما به هیچ یک تاکنون ویزای اقامتی بشردوستانه داده نشده است.

«دیوید ویلدن» دستیار وزیر امور داخلی استرالیا به شبکه اس بی اس این کشور گفت که «ما به هیچ یک از مهاجران افغان که وارد استرالیا شده اند، ویزای مدت دار پناهجویی صادر نکرده ایم؛ در حال حاضر در این مرحله قرار نداریم.»

این کشور در ابتدای سقوط دولت پیشین در افغانستان اعلام کرده بود که برای حدود ۳ هزار افغان آسیب پذیر طی یک سال ویزای اقامتی بشردوستانه صادر خواهد کرد.

پارلمان استرالیا همچنین بی برده است که دولت این کشور برای آن دسته از افغان هایی هم که ویزای کوتاه مدت ۳ ماهه صادر کرده است، و اما این افغان ها موفق به خروج از افغانستان نشده اند، مدت اعتبار ویزاهایشان را تمدید نکرده است.

یک مقام وزارت خارجه استرالیا اما در همین حال گفته است که آنها تاکنون ۵۶۳۶ ویزای فوری کوتاه مدت برای افغان های آسیب پذیر صادر کرده اند، که از این تعداد تنها ۳۵۶۸ نفرشان توانسته وارد استرالیا گردند؛ بدین معنا که در حدود ۲ هزار نفر دیگر یا همچنان در افغانستان گیر مانده اند، و یا در کشور سوم بسر می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.