بین المللسیاستِتیتر یک

استراتیژی جدید امریکا درصدد از بین بردن حامیان طالبان است

 

هوگو لارنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل می گوید که امریکا از حکومت و مردم افغانستان در امر رسیدن به ثبات و امنیت تلاش می کند.

آقای لارنس همچنین اضافه کرده است که برای پایان دادن به جنگ در افغانستان، طالبان را نیز زیر فشار قرار می دهد تا به پروسۀ صلح با حکومت افغانستان بپیوندند.

این نماینده ایالات متحده در افغانستان همچنین گفت، ما انگیزۀ سیاست دوگانه از سوی بعضی کشورها را که منجر به حمایت از طالبان می شود، از بین خواهیم برد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز با اعلام استراتیژی امریکا در قبال افغانستان گفته که ما با افزایش فشار بر اسلام‌آباد، از دولت پاکستان خواسته در مبارزه با طالبان جدیت نشان دهد چرا که در غیر این صورت ممکن است حمایت واشنگتن را از دست دهد.

این در حالی است که پاکستان در واکنش به سخنان دوشنبه شب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده این کشور پناهگاهی برای طالبان نشده است.

رکس تیلرسون که یک روز پس از سخنان آقای ترامپ سعی در تشریح استراتژی جدید آمریکا در افغانستان داشت، با تاکید بر نقش پاکستان در پیشبرد این استرانژی، از اسلام‌آباد انتقاد کرد.

آقای ترامپ دوشنبه شب گفته بود که آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

دونالد ترامپ افزوده بود، آمریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.

او گفت: “پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد. هیچ همکاریی نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.”

به گفته آقای ترامپ زمان آن فرا رسیده که پاکستان تعهد خودش را به تمدن، نظم و صلح نشان دهد.

این اولین باری نیست که پاکستان متهم به همکاری و پشتیبانی تروریستان به خصوص گروه طالبان می شود، اما همواره پاکستان این اتهام ها را رد کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا