• انتشار: 7 جولای 2017
  • ساعت: 14:42
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 22335
پرینت
تحلیل گر آمریکایی:

استراتژی جنگ نیابتی پاکستان در افغانستان پر هزینه و بی فایده است

برخی تحلیل گران برجسته آمریکایی می گویند روبط افغانستان با هند برای پاکستان غیر قابل قبول است، از این رو این کشور با استفاده از گروه هایی مانند حقانی و طالبان جنگ نیابتی علیه همسایگان خود راه می اندازد.

یک تحلیل گر ارشد آمریکایی گفته است که دولت دونالد ترامپ باید فشار بیشتری به پاکستان وارد کند تا این کشور متوجه شود که استراتژی بلند مدتش از استفاده جنگ های نیابتی در افغانستان هم پرهزینه و هم بی فایده است.

دانیل مارکی تحلیل گر ارشد در مرکز مطالعات بین المللی پیشرفته جان هاپکینز می گوید پاکستان همچنان از تعهد اساسی و دیرینه خود برای حمایت از جنگ های نیابتی در افغانستان دست نکشیده است.

وی روز گذشته گفت: “برای اینکه فشار بیشتری به پاکستان آورده شود، دولت آقای ترامپ باید به این کشور نشان دهد که استراتژی طولانی مدتش در استفاده از جنگ های نیابتی در افغانستان پرهزینه و غیر موثر است.”

مارکی افزود: “متاسفانه این پیغام هیچ گاه به طور قانع کننده ای توسط جورج بوش و یا اوباما به پاکستان فرستاده نشد.”

او همچنین پیشنهاد داد که در حال حاضر افزایش اقدامات نظامی علیه رهبری طالبان برای جذب سران این گروه به مذاکرت بهترین گزینه آمریکا می باشد. در غیر اینصورت، شاید خشونت ها در افغانستان آنچنان افزایش بیابد که منجر به سقوط دولت کابل شود و آمریکا نیز با حقارت تمام از افغانستان خارج گردد.

این تحلیل گر آمریکایی علاوه کرد “سران پاکستان ترجیح می دهند که واشنگتن نگرانی آنها را درک کرده و قانونی بپندارد و از پروسه صلح افغانستان با میانجی گری پاکستان حمایت کند. این میانجی گری پاکستان در پروسه صلح افغانستان می تواند سهم قابل توجهی به گروه های طرفدار پاکستان بدهد و از این رو اسلام آباد نقش برجسته ای در منطقه به خود اخصاص دهد.”

به باور دانیل مارکی، آمریکا تاکنون چند بار موفق شده تا پاکستان را متقاعد کند طالبان را بر سر میز مذاکرت حاضر نماید.

او گفت “اما مشکل اینجاست که این گونه مذاکرات و گروه هایی که پاکستان طرفدار آن است هیچ گاه برای یک توافق از راه گفتگو جدی نبوده اند. بر عکس، مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که طالبان از این گفتگوها به عنوان تاکتیکی برای توقف فشار جنگ استفاده می کند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.