• انتشار: ۱۰ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۵۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22059
پرینت
سفیر سابق آمریکا:

استراتژی آمریکا در افغانستان هرگز شکست طالبان نبوده است

جیمز کانینگهام سفیر اسبق آمریکا در افغانستان گفته است که استراتژی کشورش در جنگ با طالبان هرگز شکست این گروه نبوده، بلکه تنها به عقب راندن این گروه از مناطق کلیدی خلاصه می شد.

جیمز کانینگهام سفیر اسبق آمریکا در افغانستان گفته است که استراتژی آمریکا و متحدانش در جنگ با طالبان در افغانستان هرگز شکست این گروه نبوده، بلکه به عقب راندن این گروه از مناطق کلیدی تمرکز داشتند، تا فضا و زمان را برای نیروهای امنیتی افغانستان برای محافظت از کشورشان آماده سازند.

او همچنین گفته است هر گونه استراتژی جدید آمریکا در افغانستان باید بر نابودی داعش و طالبان تمرکز کند و از پاکستان نیز خواسته شود تا دیگر برای طالبان و شبکه حقانی پناهگاه تامین نکند.

کانینگهام گفت: “به طور ویژه، واشنگتن باید راه حلی پیدا کند تا بتواند از طریق آن پاکستان را متقاعد بسازد که توانمند سازی طالبان و شبکه حقانی برای اجرای عملیات از خاک پاکستان دیگر برای جامعه جهانی قابل قبول نیست. اگر پاکستان همچنان به حمایت هایش از طالبان و شبکه حقانی ادامه دهد، پایان دادن به این جنگ بی اندازه سخت خواهد بود. طالبان نیز باید به این نتیجه برسد که از طریق خشونت برنده نخواهد شد.”

آقای کانینگهام تصمیم جدید دونالد ترامپ مبنی بر دادن اختیار به جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا برای تعیین سطح سربازان در افغانستان را مناسب دانست، اما گفته است که آیا این اقدام نتایج دلخواه را به دنبال خواهد داشت و یا خیر، زیرا تجربه های گذشته خلاف این امر را ثابت ساخته است.

سفیر سابق آمریکا در افغانستان گفت هیچ ضمانتی نیست که آمریکا در افغانستان پیروز شود، اما شکست آمریکا در افغانستان بسیار واضح است. با این وجود، و با وجود اشتباهات گذشته و حال، پیشرفت های چشمگیری نیز در افغانستان دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.