اجتماعیامنیت و جرایمِتیتر یک

استخدام کودکان در صفوف طالبان افزایش یافته است/طالبان در مدرسه های دینی کودکان را اموزش جنگی می دهند

 

پاتریسیا گوسمن، محقق بخش افغانستان این سازمان امروز چهارشنبه گفت که استراتژی ظاهری طالبان برای کشاندن کودکان به جنگ افزایش یافته که غیر قانونی و ظالمانه است.

آقای گوسمن افزود: کودکان افغان باید در مکتب و در خانه نزد والدین شان باشند، نه اینکه در شورشگری طالبان مورد استثمار و در معرض خطر قرار بگیرند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است که تنها در ولایت کندز در سال گذشته میلادی دست کم ۱۰۰ کودک توسط گروه طالبان استخدام شده و به عنوان جنگجو مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.

در این گزارش همچنین امده است که خانواده های فقیر کودکان خود را به مدرسه های دینی به خاطر اینکه خوراک و پوشاکشان را می دهند، می فرستند، اما مورد سوء استفاده گروه طالبان قرار می گیرند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید که این کودکان در این مدرسه‌های دینی آموخته اند که چگونه از سلاح استفاه کنند، بمب بسازند و آن را جاسازی کنند.

به نقل از این گزارش، اکثر کودکانی که در صفوف جنگی استخدام شده اند میان ۱۳ تا ۱۷ سال دارند.

اما لیلا زورگی، نماینده خاص ملل متحد در امور اطفال و منازعات مسلحانه گفته است گزارش‌هایی وجود دارد که طالبان در ولایت کندز اطفال ۱۰ ساله را به جنگ فرستاده اند.

گفتنی است که شمار کودکانی که در سال گذشته در جنگ طالبان جان داده اند ۱۴ درصد افزایش یافته است. بر این اساس، یک چهارم تلفات جنگ کودکان اند.

از سوی دیگر در کنار شورشیان طالبان دیگر گروه ها به شمول گروه تروریستی داعش نیز کودکان به عنوان سرباز استخدام می شوند.

وزارت داخله نیز این اقدام طالبان را ظالمانه و غیر قانونی خوانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا