• انتشار: 14 ژانویه 2017
  • ساعت: 18:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17490
پرینت
وزارت تحصیلات عالی:

استخدام استادان افغانستانی در دانشگاه های خصوصی اولویت دارد/ایران سالانه ۵۰۰ بورسیه تحصیلی می دهد

وزارت تحصیلات عالی کشور می گوید که از این پس تلاش می شود که در روند استخدام، استادان افغانستانی در دانشگاه های خصوصی در اولویت قرار گیرند.

 

فریده مومند، سرپرست وزارت تحصیلات عالی امروز شنبه در نشستی خبری گفت که این تصمیم وزارت به منظور اشتغالزایی و بالارفتن ظرفیت کدرهای افغانستانی اتخاذ شده است .

خانم مومند گفت: “اکثراتباع کشورهای خارجی که در دانشگاه های خصوصی کشور  منحیث استاد استخدام شده اند درجه کدری آنها برای حکومت معلوم نیست؛ حالا برای اینکه حکومت از نفوذ اتباع خارجی فاقد درجه کدری در نظام تحصیلات عالی خصوصی جلوگیری کرده باشد؛ متوسل به این تصمیم شد.”

گفتنی است که دانشگاه های خصوصی زیادی در کشور است که از استادان پاکستانی استفاده می کنند و سالانه صدها هزار دالر را نیز از کشور خارج می کنند.

وزارت تحصیلات عالی در این نشست همچنین به بودجه سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵خویش اشاره کرد و گفت که بودجه را مطابق پلان به مصرف رسانیده است .

فریده مومند، گفت: ” وزارت تحصیلات عالی توانسته است ۷۲ درصد بودجه سال ۱۳۹۴ و ۷۳ درصد بودجه سال ۱۳۹۵ خویش را به گونه شفاف، معقول و بدون تخطی به مصرف برسانده است.”

این درحالی است که مجلس نمایندگان به دلیل مصرف نکردن بودجه انکشافی سال مالی ۹۵ وی را استیضاح و رد صلاحیت کرد.

همچنان خانم مومند اعلام کرد که مشکل بورسیه های تحصیلی پس از تلاش های زیاد رهبری این وزارت و صحبت های مؤثر میان وزارت های تحصیلات عالی و جمهوری اسلامی ایران حل شده است.

وی افزود: ” میان وزارت های  تحصیلات عالی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه ی  که در سال ۱۳۹۰ به امضا رسیده بود و تا حال قابل اجرا نبود، در سفر اخیر رهبری این وزارت به ایران، درمورد اجرای این سند توافق صورت گرفت که به اساس آن جمهوری اسلامی ایران سالانه ۵۰۰ بورسیه تحصیلی را به سکتورهای مختلف تحصیلی افغانستان خواهد داد که این یک دستآورد بزرگ به شمار می رود”.

داکترمومند اضافه داشت که به تازگی وزارت تحصیلات عالی افغانستان با کشور شاهی عربستان سعودی تفاهمنامه ی دیگری را به امضاء رسانیده است که به اساس آن سعودی توافق نموده  که سالانه ۴۰۰ بورسیه تحصیلی را به جانب افغانستان اهدا می نماید که از این تعداد تاحال ۱۱۱ بورسیه در مقاطع مختلف  طی مراحل و نهایی گردیده است.

در اخیر این نشست داکتر مومند گفت که  پوهنتون یومف سویس در کشور سویس راجستر نیست و اعتبار اکادمیک ندارد؛ به همین خاطر شاخه ی آن درشهر کابل مسدود گردیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.