- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

استانکزی، دوستم را به کابل دعوت کرد

به نقل از بی بی سی، عنایت بابر فرهمند، رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری گفته که آقای استانکزی از ژنرال دوستم دعوت کرده تا در “یک نشست قریب‌الوقوع رهبران سیاسی افغانستان” در کابل شرکت کند اما او جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

ارگ اما از گفتگوی معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی با عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری اظهار بی اطلاعی کرده است.

احزاب ‘جمعیت اسلامی افغانستان’، ‘جنبش ملی اسلامی افغانستان’ و ‘وحدت اسلامی مردم افغانستان’ اخیرا ائتلافی را به نام ‘شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان’ شکل داده‌اند.

رهبران این سه حزب با انتشار اعلامیه‌ای گفته‌اند که “برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی”، این سه حزب تصمیم گرفته‌اند تا “شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان” را ایجاد کنند.

پس از تشکیل این ائتلاف سیاسی با حضور جنرال دوستم، عطا محمد نور والی بلخ و محمد محقق معاون رئیس اجرایی در ترکیه، علاوه بر آقای استانکزی نیز به استانبول و آنکارا سفر کرد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی دولت در فیسبوکش بدون اینکه از این ائتلاف جدید سیاسی نام ببرد، نوشته که “جنبش‌های که به جای هتل‌ها و پارک‌های خارج، جاده‌های کابل را برای تظاهرات مدنی و عدالت‌خواهی خود انتخاب کردند، به نظر من اقدام‌شان به مراتب ملی و همسو با منافع مردم و کشور است”.