برگزیده هادیدگاه هاِتیتر یک

استاد سیاف این روزها چه می کند؟ آیا خداوند دعاهای او را در فیسبوک نمی بیند؟

استاد عبدالرب رسول سیاف از رهبران مطرح جهادی افغانستان علیه تهاجم شوروی و دارای پشتیبان مردمی گسترده ای در کشور بود یا است.

بر علاوه آن، مهارت استاد سیاف در علوم دینی اسلامی بر همگان آشکار است و بر هیچ کس پوشیده نیست که او استاد قهاری در زمینه علوم دینی می باشد؛ در واقع لقب «استاد» نیز به همین منظور به او اطلاق می گردد.

البته ناگفته هم نماند که در افغانستان رسم بر این است که به ناخوداگاه رهبران جهادی را چه با سواد و چه کم سواد «استاد» می نامند؛ اما شاید تنها کسی که واقعا لیاقت داشتن صفت استادی را در پیشوند نام خود داشته باشد، استاد عبدالرب رسول سیاف است؛ البته تاکید می گردد که فقط به واسطه مهارت ایشان در علوم دینی.

وی زمانی شدیدترین مواضع را علیه طالبان می گرفت و از منظر دین حملات طالبان را محکوم و حرام اعلام می کرد.

او حتی چندی پیش هم و به دنبال حملات مرگبار گروه داعش بر مساجد شیعیان در قندهار و قندوز با کنایه به طالبان گفته بود که «آیا هنوز کمپ های انتحاری تان فعال است؟ این حملات چه از سوی داعش باشد و چه از سوی طالبان، من همواره آنها را براساس شریعت، قرآن و احادیث پیامبر اسلام محکوم کرده و می کنم.»

از آنسو، داکتر محمد نعیم سخنگوی طالبان در دوحه قطر زمانی و پیش از سقوط دولت پیشین در مصاحبه ای گفته بود که براساس فتوای ۱۵۰۰ عالم دین حملات خود را علیه مواضع دولت پیشین انجام می دهند و به دنبال سرنگونی آن هستند.

حال این سوال در ذهن ها مطرح می گردد که علم استاد سیاف بر علم تمامی این ۱۵۰۰ عالم دینی که طالبان از آن سخن می گفتند و براساس فتوای آنها حملات شان را انجام می دادند، برتری می کند و یا این که طالبان دروغ می گفتند و هیچ عالم دینی در کار نبوده که فتوایی در این خصوص صادر کرده باشد؛ و یا این که ….

بهتر است جور دیگری به مسئله نگاه کنیم تا هم سوال و هم پاسخ مان را دریابیم؛

همانطور که گفته شد استاد سیاف شدیدترین مواضع را علیه طالبان داشت. اما تابستان سال گذشته رئیس لویه جرگه مشورتی صلح شد تا در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی به اصطلاح خطرناک طالبان تصمیم گیری صورت بگیرد.

اشرف غنی براساس پیمان صلح امریکا با طالبان ۴۶۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده بود و مدعی شده بود که براساس قانون اساسی و قانون جزا اختیار آزادی ۴۰۰ تن دیگر از این زندانیان را که به اصطلاح خطرناک می نامیدند، ندارد.

امریکا بدون حضور افغانستان با طالبان در دوحه توافق کرده بود که ۵ هزار زندانی طالبان از زندان های افغانستان آزاد گردد.

لویه جرگه مشورتی صلح برای آزادی این ۴۰۰ زندانی با اشتراک ۳۲۰۰ نفر برگزار شد و با ریاست استاد سیاف تصمیم بر آزادی این زندانیان گرفته شد.

حال، ساده لوحانه است که اگر باور کنیم تصامیم مهم کشوری در لویه جرگه مردمی گرفته میشد و لازم الاجرا می گردید، و باز هم ساده لوحانه تر از موضوع قبلی است که اگر باور کنیم تصمیم آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان در لویه جرگه توسط ۳۲۰۰ اشتراک کننده به ریاست استاد سیاف گرفته شد.

تصمیم آزادی زندانیان از قبل در جای دیگری گرفته شده بود، و فقط لوی جرگه مشورتی صلح برگزار شد تا مثلا افکار عمومی کمی تلطیف گردد؛ اما تصمیم دادن ریاست این لوی جرگه مشورتی صلح به استاد سیاف واقعا تصمیم زیرکانه ای بود.

اینکه تصمیم دادن ریاست به استاد سیاف توسط چه کسانی گرفته شد مهم نیست، مهم این است که تصمیم هوشیارانه ای بود؛ اما مهم تر از این موضوع، «قبول ریاست» بود که استاد سیاف می توانست قبول نکند.

چه عاملی سبب شد که استاد سیاف ریاست این لویه جرگه مشورتی صلح «تشریفاتی» را قبول کند تا به آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان رای مثبت بدهد را تنها خود استاد به عنوان یک عالم دین می داند.

اما هر آنچه عامل آن تصمیم به قبول ریاست بوده، از آن پس افغانستان روزگار خوش خود را حداقل تا به امروز فراموش کرده و روز به روز وضعیت مردم با وجود دعاهای پیوسته استاد سیاف بدتر و بدتر می گردد.

استاد این روزها هر چه بیشتر دعا می کند، مردم بیشتر و بیشتر در فقر و تنگا فرو می روند؛ شاید استاد نباید در فیسبوک دعا کند، یا نباید در کل دعا کند، و یا شاید به عنوان رهبر باید کار دیگری بکند.  

ظاهرا خداوند بزرگ (نعوذ بالله) در فیسبوک فالوور استاد سیاف نیست و دعاهای او را که برای خیر مردم می کند، نمی بیند.

مرتضی صمیمی

نوشته های مشابه

۷ دیدگاه

 1. بدون شک استاد سیاف علم بیشتری دارد اما به گفته داکتر نجیب درسال ۱۳۵۳ نه روس ها بود نه انقلاب بود مگر ربانی مسعود گلبدین وسیاف به چتلستان فرار کردند که یگانه عامل بد بختی های امروزی همین اشرار بی فرهنگ میباشد.

 2. ازنظر بنده حقیرافغانستان غیر از داکترنجیب سیاستمدارنداشتم افسوس مردم نجیب رامارک زدن بنام کمونیست ملت گوسفندی اصلا فکر شه نکردن که مجاهید ازکدام کشورتمویل وتجهیز مشودوچی هدفدارد نجیب فریاد زد دست آمریکا وپاکستان کارمکند اماکوگوشی شنوا کوکله سیاسی همیشه درجنگ وبدبختی وحالا هم فکرکنید که بیش از بیست سال گذشته هزینه های سنگین طلب راکی مدهد باچی هدف دردزیاداست ازنویشتن تمام نمیشود خدااین هیولای وحشی رانابود وملت ما را نجات دهد

 3. لعنت الله بر این دزدان و قاتلین مردم همه زیر سر اینها بود اگر اینها جور میامدن و با بز پنجشیر و غلبدین صلح میکردن امروز طالبی نبود جهاد مقام پول بود بس
  دوم در دونیاه امریکاه و غرب نامبد شد مثل خوک خدارا شکر

 4. من چیزی در مورد این و آن نه مینویسم فقط میگم هر چه حال و روز است سر ما از دست خود ما است, و باید همه اقوام همه مردم دست به دست هم بدهند و یک فیصله در حق خود بکنند, متاسفانه مردم ما جایگاه و مقام خود را نه میدانند باید خودشان جرگه کنند, خودشان در مقابل هر بی عدالتی و ظلم بر خیزند, ضرور نیست اسلحه باشد با سخن با رهپیمایی ها با دایر ساختن جرگه ها۔
  اول بیشتر مردم ما منافع ملی مملکت ره نه میدانند, باید در هر ارسه صدای خود را بکشند, و حق خود را صاحب شوند!
  تا ملت خودش بیدار نه شود این همه بدبختی ها ونابسامانی هااز بین نه میرود, و از همه مهم تر تعصب که در میان جامعه وجود دارد و سیاسیون که به قومیت و قوم پرستی دست میزنند را کنترول نشوند افغانستان هیچ وقت روز خوش را نخواهد دید!
  تفرقه بیانداز حکومت کن!

 5. ازمان کودتا تا امروز افغانستان بادست شرق غرب می‌چرخد ازبیسوادی مردم افغانستان استفاده به نفع خود سود جوئی کردن متاسفانه مردم افغانستان بیدار نمی‌شوند که مانند توب در میدان فوتبال گاهی به ای طرف وگاهی به طرف دیگر می‌رود. تابوده خود فروخته ها ونوکران شرق وغرب استفاده سوء کرده،وملت بیچاره را به تباهی کشیده هیچ افغانستان آباد نمی شود تاکه تمام ملت دست بادست هم داده استاد شود کشور خود بسازند، وبه ای گروه خودفروخته خودخواه واستفاده جو ازاسلام افغانستان آباد نمی‌شود، این بدانیم که کفاری شرق وغرب هیچ وقت به افغانستان دوست نمی‌شوند آنها هدفهایی سیاسی خود اجرا میکنند،!……………‌

 6. خدا وند هرکسی به وطن ماازدل خدمت میکنه برایشان اجرمزدی بده ماشین جنگ خاموش بشه ماشین محبت برادری همپزیری روشن بشه یاالله ازتومیخاهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا