• انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۱۲
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 68879
پرینت

از کتاب «حکومت سدوزایی هرات و نقش وزیر یارمحمدخان الکوزایی» رونمایی شد

از کتاب «حکومت سدوزایی هرات و نقش وزیر یارمحمدخان الکوزایی» توسط فرهنگسرای استاد عبدالواحد بهره در تالار صدف شهر هرات رونمایی گردید.

فرهنگسرای استاد عبدالواحد بهره روز گذشته (چهارشنبه ۳ قوس) با برگزاری محفلی در تالار صدف شهر هرات از کتاب «حکومت سدوزایی هرات و نقش وزیر یارمحمدخان الکوزایی» با حضور بیش از ۲۰۰ تن از ادیبان، شاعران، نویسندگان و فرهنگیان هراتی رونمایی کرد.

ولی شاه بهره، رئیس عمومی فرهنگسرا در این مراسم گفت: «محمد اسلم‌ افضلی نویسندهٔ کتاب، دوران حکومت سدوزایی هرات را یکی از لایه‌های تاریخ ۱۹۵ سال پیش از امروز هرات دانسته و نقش فاتحانهٔ مرحوم ‌وزیر یارمحمدخان الکوزایی را در دفع حملات انگلیس‌ها، قاجاریه و ‌تزاریه و بازسازی مسجد جامع بزرگ هرات و آرامگاه پیرهرات با مستندات در متن این کتاب تشریح نموده است.»

وی علاوه کرد که در این کتاب همچنین از درخشش شعر حماسی «سپینه ادی» از شاعر معروف آن زمان هرات که دختر «نورمحمدخان الکوزایی» بود نیز یادآوری شده است.

مولوی نعیم الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز در این محفل، هرات را «نگین ‌اعتبار افغانستان» یاد کرد و از فعالیت های ماندگار فرهنگسرای استاد بهره قدردانی کرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.