• انتشار: 8 آگوست 2020
  • ساعت: 22:49
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 46820
پرینت
لویه جرگه با حاشیه هایی پر رنگ تر از متن در دو روز برگزاری

از عجله شرکت کنندگان برای غذا تا خواب هنگام سخنرانی و پیدا شدن قفل در ظرف غذا!

لویه جرگه مشورتی برای صلح با حواشی پر رنگ تر از متن در حالی به پایان رسید که با واکنش های تمسخر آمیزی از سوی کاربران صفحات مجازی روبرو شده است.

تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی از اعضای جرگه مشورتی صلح نشر شده، نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان این جرگه به موارد بهداشتی، در شرایطی که ویروس کرونا جهان را تهدید می‌کند، اصلاً توجهی نکرده‌اند. در برخی موارد، اعضای جرگه ماسک را به پا، پیشانی و پشت پای خود بسته‌اند. مواردی از این دست، سوژه اصلی کاربران شبکه‌های اجتماعی در این دو روز بوده است.

استفاده از ماسک به گونه‌های خنده‌آور از سوی اعضای جرگه مشورتی صلح، خوابیدن شماری در جریان سخنرانی، خشونت در برابر معترضان و گرفتن عکس سلفی از مواردی اند که با واکنش کاربران و مخاطبان این جرگه روبه‌رو شد.

تصاویر نشر شده نشان می‌دهد که شماری در این جلسه خواب بودند و شماری هم مصروف گرفتن عکس خودی. تصویر دیگری در جریان توزیع غذا در فیس‌بوک نشر شده که نشان می‌دهد مردمانی زیادی برای گرفتن غذا بهم چسبیده‌اند.

حاشیۀ دیگر جرگه، برخورد خشونت‌آمیز در مقابل اعتراض بلقیس روشن، نمایندۀ مردم فراه در مجلس نمایندگان بود. او در جریان سخنرانی رئیس جمهور غنی اعتراض کرد و با شعار «باج‌دهی به طالبان وحشی، خیانت ملی است»، به راه افتاد. اعتراض او چندی دوام نیاورد و خانمی از وسط مجلس او را به زمین زد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند، زنی که بانو روشن را لت‌وکوب کرده، نسیمه نیازی، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نمایندگان است، اما طارق الهام، از شرکت کنندگان لویه جرگۀ مشورتی صلح می گوید، این زن نسیمه نیازی نیست.

رشاد هاشمی، عضو دیگر لویه‌جرگۀ مشورتی صلح برخورد خشونت‌آمیز با بلقیس روشن را نکوهش می‌کند و می‌گوید که صدای اعتراض نباید خفه شود.

یکی از کاربران رسانه‌های اجتماعی در واکنش به این اتفاق نوشته است: «دموکراسی‌ای که آزادی بیان را خفه کند را چه بنامیم؟ بلقیس روشن در جرگۀ مشورتی صلح با مشت و لگد و اهانت بدرقه شد. آزادی بیان زیر سوال رفت و مشوره و ابراز نظرش با لت و کوب پاسخ داده شد.»

عبدالله عبدالله، رئیس لویه جرگۀ مشورتی صلح از خانم روشن معذرت‌ خواست و بر پی‌گیری جدی این موضوع تأکید کرد.

کمیسیون برگزاری لویه‌‌جرگۀ مشورتی صلح نیز با نشر اعلامیه‌یی از بلقیس روشن، معذرت‌خواهی کرده است.

تصویر دیگری که در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهد که مردی ماسک را به پیشانی خود زده است. یکی از کاربران طنزگونه نوشته است: «این پدر را از پیشانی کرونا می‌گرفته.»

در یک مورد دیگر، تصویری غوغا بر پا کرد. شماری از کاربران نوشته بودند از غذای اعضای لویه‌جرگه «قفل» برآمده است. تصویری که در رسانه‌های اجتماعی نشر شد، قفل زرد رنگی را در کنار ظرف غذای اعضای لویه‌جرگه نشان می‌دهد. شماری از کاربران نوشته‌اند « کلید صلح را چه کسی خورده است؟»

در دومین روز جرگه مشورتی صلح، درخواست یک کمیته کاری لویه‌جرگه مبنی بر عذرخواهی از بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایند‌گان، جنجالی شد و نظم مجلس برای دقایقی برهم خورد.

اصیلا وردک، رئیس یکی از کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح، بدرفتاری و لت‌وکوب بلقیس روشن از سوی یکی از اعضای جرگه را محکوم کرد و خواهان معذرت‌خواهی رسمی از او شد. درخواست اصیلا وردک مبنی بر عذرخواهی از بلقیس روشن با واکنش تند شماری از مردان جرگه روبه‌رو شد. یکی از اعضای جرگه در پشت جایگاه حضور یافت و گفت که حامیان بلقیس روشن، مفسدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.