• انتشار: 24 فوریه 2020
  • ساعت: 15:01
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41886
پرینت
با جدی شدن اختلاف غنی و عبدالله ناتو هشدار داد

از طرفی که باعث ایجاد خشونت شود طرفداری نمی کنیم

آقای غنی تاکید کرد افغان‌ها در شرایط کنونی به “تیم متحد، منسجم و ملی” نیاز دارند تا کشورشان را از بحران ۴۰ ساله بیرون بکشند.

به دنبال جنجال‌های پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان و آمادگی غنی و عبدالله برای مراسم تحلیف، ناتو بر گفتگوی رهبران سیاسی تاکید کرد.

نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو روز دوشنبه ۲۴ فبروری (پنجم حوت) گفت در حال حاضر آرامش، گفتگو و سازش همه رهبران سیاسی لازم است.

آقای کی از همه طرف‌ها خواست روند صلح و وحدت ملی را در اولویت قرار دهند.

نمایندۀ ملکی ناتو در تویترش نوشت: “ناتو از اقدامات هیچ طرفی که باعث افزایش تنش یا خطر خشونت شود، پشتیبانی نمی‌کند”.

از سویی هم، محمداشرف غنی در دیدار با شماری از بزرگان قومی امروز گفت همۀ افغان‌ها مسوولیت دارند تا مسایل شخصی را کنار بگذارند و برای رسیدن به صلح متحد شوند.

ارگ در اعلامیه‌ای به نقل از غنی اعلام کرد: “برای تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت داده ام در مقابل اعتراضات و تظاهرات اجازه استعمال قوه را ندارند. چون نیروهای امنیتی و دفاعی سرمایه ملی ما است و باید در سیاست‌های کوچک و اختلافات، دخیل نشوند”.

آقای غنی تاکید کرد افغان‌ها در شرایط کنونی به “تیم متحد، منسجم و ملی” نیاز دارند تا کشورشان را از بحران ۴۰ ساله بیرون بکشند.

با این همه، هشدار ناتو در حالی است که ارگ و دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی از برگزاری مراسم تحلیف در روزهای پیش‌رو خبر داده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفتۀ گذشته نتایج انتخابات ریاست جمهوری کشور را اعلام و محمد اشرف غنی را رییس جمهور معرفی کرد.

عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را تقلب‌آمیز خواند و گفت حکومت همه شمول را شکل می‌دهد.

پس از اعلام نتایج، عبدالله عبدالله تا اکنون برای سه ولایت والی جدید معرفی کرده است؛ اقدامی که ارگ تا اکنون هیچ واکنشی در برابر آن نداشته است.

اما ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان گفته است والیان در ۳۴ ولایت به کارشان ادامه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.