- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

از سرگیری مذاکرات صلح طالبان و امریکا مورد بحث قرار گرفت

این سفر نمایندگان طالبان به روسیه پس از لغو مذاکرات صلح امریکا با طالبان به دستور ترامپ صورت می گیرد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر به خبرگزاری تاس روسیه گفت:« هیات طالبان با ضمیر کابولوف نماینده رییس جمهوری روسیه دیدار و با وی در مورد روند صلح افغانستان گفت وگو کرده اند.»

وی افزود، هیات طالبان در حال حاضر در مسکو به سر می برد.

مسکو در طی سال جاری میلادی تا کنون دو بار میزبان نشستهایی بین طالبان و چهره‌های شناخته شده سیاسی افغانستان بوده است.

خبرگزاری اینترفاکس نیز نوشت، یک سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه که نامش را فاش نساخت گفت، این نشست طالبان در روسیه بر لزوم از سرگیری مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان تاکید و طالبان آمادگی خود برای ادامه گفتگو با واشنگتن را ابراز کرده است.

این اولین سفر خارجی تیم طالبان از زمان فروپاشی مذاکراتش با واشنگتن است. سرپرستی این تیم به عهده شیرمحمد استانکزی بوده است.

مایکل کوگلمن، معاون مدیر بخش برنامه آسیا در اندیشکده «مرکز ویلسون» در واشنگتن گفت:« این تحولی قابل توجه بوده و از این طریق طالبان علاقه‌مندی‌اش به مذاکرات را حتی بعد از آن که دونالد ترامپ مذاکرات امریکا با آنها را لغو کرد همچنان نشان می‌دهد. این غیرعادی است که طالبان تصمیم گرفته پیام آشتی‌جویی خود را با تعامل با مسکو، رقیب اصلی امریکا که در ماه‌های اخیر برای تعمیق روابط با طالبان تلاشهای فراوانی انجام داد، بفرستد.»

ترامپ چند روز پیش در توئیتی به شکلی ناگهانی از لغو یک نشست محرمانه‌ خود با رهبران دولت افغانستان و طالبان در محل کمپ دیوید خبر داد.

پس از لغو گفتگوهای امریکا و طالبان، گروه طالبان اعلام کرد از این تصمیم رییس جمهوری امریکا شگفت زده شده‌اند. این گروه همچنان از امریکا خواسته تا درباره دلایل لغو گفتگوهای دو طرف وضاحت دهد.